Systém Iron Dome odsloužil úspěšně svou první desítku. Vrchního hlídače izraelského nebe však čeká další vylepšení

Protiraketový systém zajišťující bezpečnost Izraelců proti raketovým útokům funguje již deset let. Má za sebou mnoho úspěchů.

i Zdroj fotografie: IDF Spokesperson's Unit / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když radikálové z pásma Gazy nebo jihu Libanonu začnou pálit na izraelské území rakety, ožije jeho protiraketový systém Iron Dome. V případě nočních útoků dokáže na obloze vykouzlit neuvěřitelné efekty. To ale není všechno. Především umí zachytit většinu střel, které míří do obydlených oblastí země. Zachránil tak již řadu životů.

Tisíce raket míří na Izrael

Myšlenka na systém protiraketové obrany vznikla již v 90. letech. Tehdy byla odložena jako něco neuskutečnitelného, protože ještě nebyly k dispozici dostatečné technologie. Začala se znovu objevovat v novém tisíciletí. Zvláště poté, co v roce 2006 Hizballáh vypálil z Libanonu na Izrael kolem čtyř tisíc raket. Tehdy zahynulo 44 lidí. Další tisíce raket také přilétá z pásma Gazy, kde vládne hnutí Hámas.

iZdroj fotografie: Flickr

Izrael se tehdy rozhodl problém vyřešit. Do čtyř let firma Rafael Advanced Defense Systems měla funkční protiraketovou obranu hotovou. Systém se skládá ze tří hlavní částí. Radaru, který detekuje vypálené střely. Pak z řídícího a vyhodnocovacího centra, které údaje vyhodnotí a rozhodne, zda se vypálí protistřely, nebo trajektorie míří mimo obydlenou oblast. Třetí částí jsou samotné střely. Jedna baterie dokáže ochránit území o rozloze 150 kilometrů čtverečních.

Velmi drahý provoz

Rozhodnout, zda střely vypálit nebo ne, je jedním z důležitých úkolů. Provoz Iron Dome je velmi drahý. Odhaduje se, že sestřelení jedné rakety vypálené radikály Izrael stojí 100 až 150 tisíc dolarů (2,16 až 3,24 milionu korun). Ostatně vysoké náklady na provoz byly jedním z argumentům odpůrců systému. Ovšem zvítězila především obava o lidské životy a lze těžce vyčíslit, jak velké materiální škody by nadělaly rakety po zásahu cílů. Pravdou je, že cena rakety Kassám se pohybuje jen ve stovkách dolarů.

iZdroj fotografie: Flickr

Ačkoli systém prokázal, že je schopen zničit až 90 procent raket, která byly odpálené, má i několik nevýhod. Lze ho přetížit, což se v letošním roce pokoušel dělat Hamás při odpalování raket z Gazy. Vysílal je v salvách. Druhou slabinou je nemožnost zasahovat rakety zamířené jen na krátkou vzdálenost. Izraelci proto celý systém neustále zdokonalují. Uvažuje se například o tom, že v budoucnu budou jeho součástí energetické zbraně.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články