Neohrožená Izrael buduje Iron Beam. Síť laserových paprsků doplní unikátní protiraketový systém Iron Dome

Izrael se již dlouhá léta musí chránit proti raketám a střelám, které na něho pálí radikálové z pásma Gazy nebo z jižního Libanonu. Je v tom velmi úspěšný.

i Zdroj fotografie: Avichai Socher / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když v letošním roce radikálové útočili na Izrael, sundal z oblohy většinu jejich střel unikátní protiraketový systém Iron Dome. Izraelské společnost Rafael ale pracuje i na jiném řešení, které by mělo Iron Dome doplňovat. Má být navíc levnější a zároveň vyřešit některé nedostatky, se kterými se systém využívající protiraket prostě vypořádat technicky nedokáže. Jmenuje se Iron Beam.

Lasery byly v minulosti zavrženy

Jde o obranu, která využívá laserových paprsků. Když před lety izraelské vláda a armáda pracovaly na řešení protiraketové obrany, o laserech samozřejmě uvažovaly také. Nakonec je zavrhly, protože technologie v té době nebyla dostatečně vyspělá. Proto zvolili řešení Iron Dome, které se spoléhá na rakety Tamir. Ale postupem let znalosti v oblasti laserů značně pokročily. Společnost Rafael tak výzkum v roce 2009 obnovila.

Israel to deploy `Iron Beam`, world`s first laser-based air defense system http://en.azvision.az/Israel-to-deploy-`Iron–59866-xeber.html

Zveřejnil(a) AzVision English dne Sobota 25. února 2017

O pět let později představila na přehlídce v Singapuru raný model systému na ničení raket krátkého doletu, minometných střel, dělostřeleckých granátů ale i bezpilotních letounů. Systém Iron Beam má využívat laserů, které se dají umístit na různé typy vozidel. Podle neoficiálních údajů z roku 2020 by měl výt schopen ničit cíle až do vzdálenosti sedmi kilometrů. Detekovaný cíl má být schopen zlikvidovat během čtyř sekund.

Mnohem levnější než rakety

Rozvoj laserové technologie je pro obranu Izrael klíčový. Dokáže totiž řešit většinu hlavních problémů systémů Iron Dome. Prvním z nich je cena. Protirakety Tamir jsou drahé a náklady na zachycení jedné střely systémem Iron Dome se odhadují na 100 až 150 tisíc dolarů (2,2 až 3,3 milionu korun). Ten sice nesestřeluje rakety letící mimo obydlené oblasti, ale i tak může denně na Izrael mířit i několik set raket. Náklady systému Iron Beam na likvidaci cíle se odhadují jen na dva tisíce dolarů (44 tisíc korun).

iZdroj fotografie: IDF Spokesperson’s Unit / Creative Commons / CC BY-SA

Druhým problémem je možné přetížení systému. I při letošním odstřelování se radikálové snažili odpalovat rakety po hromadných salvách. Iron Dome je limitován třeba množstvím protiraket, které je schopen v jednom okamžiku odpálit a navádět na cíl. Naopak lasery lze odpalovat téměř neustále, pokud mají zajištěný dostatečný přívod energie.

Iron Beam nemůže Iron Dome nahradit, ale může ho velmi vhodně doplňovat. Jednak zachytí hrozby, které Iron Dome likvidovat neumí, případně může být i jakousi první linií. Kromě toho Izrael rozvíjí i systém nazvaný Light Saber. Ten by měl mít dosah dva kilometry. Je určený především na likvidaci zápalných balonů, které Palestinci vypouštějí nad izraelské území.

Jak velkou budoucnost podle vás představují energetické zbraně?

Zdroj: Nationalinterest, Timesofisrael

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články