Elitní jednotka 9900: Izraelští vojáci s poruchou autistického spektra mají na kontě řadu pozoruhodných úspěchů

Izrael je prvním státem na světě, který se rozhodl přijímat do svých ozbrojených sil vojáky s poruchou autistického spektra. S nápadem přišli bývalí agenti Mossadu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 2012 zahájili tři bývalí agenti Mossad pilotní program, v rámci něhož byl spuštěn nábor mladých vojáků s poruchami autistického spektra do izraelské armády. Projekt s názvem „Roim Rachok“ neboli „Pohled do budoucnosti“ si klade za cíl jednak neurodiverzitní obohacení armády i vyškolení vysoce kvalifikovaných analytiků, jednak podporu náboru lidí s autismem do civilních zaměstnání. Jelikož se inovativní projekt těší značným operativním úspěchům, plánuje izraelská armáda přijmout do konce roku 2022 dalších 500 vojáků. 

Vojáci odslouží minimálně devět hodin denně

V nejvyšším patře budovy izraelského generálního štábu v izraelském městě Tel Aviv, v prostorné kanceláři se zatmavěnými okny si den co den šest mladých vojenských důstojníků na monitorech bedlivě prohlíží letecké záběry bezprostředního okolí izraelských hranic. Analyzují hromady příchozích informací, denně procházejí tisíce satelitních snímků, často i on-line, a neúnavně pátrají po jakýchkoliv známkách nepřátelské činnosti. I jediná nepozornostní chyba či opomenutý detail se totiž mohou podepsat na životech mnoha nevinných lidí.

iZdroj fotografie: Izraelské obranné síly

A o kom že je to vlastně řeč? No přece o unikátní Izraelské satelitní zpravodajské jednotce, běžně označované jako jednotka 9900. V ní působí i skupina šesti mladých vojáků s poruchou autistického spektra. A co víc, tento elitní útvar se díky vojákům s autismem, jejich vysokému pracovnímu nasazení a jedinečným schopnostem, které často vykazují, těší opravdu vynikajícím výsledkům. Vojáci jsou totiž až neskutečně pozorní a jejich bystrým očím neujde prakticky žádná neobvyklost. Od svých nadřízených si proto pravidelně vysluhují ty největší pochvaly.

Armáda otevírá lidem cestu k civilnímu zaměstnání

Je potvrzeno, že se počet dětí s autismem každoročně zvyšuje. Podle studie z roku 2014 trpí poruchou autistického spektra každé 59. dítě v Americe, což je o neuvěřitelných 150 % více než v roce 2000. A vzhledem k tomu, že mají lidé s autismem opravdu vysokou míru nezaměstnanosti (nejvyšší mezi mladými lidmi s jinými než fyzickými poruchami), představuje projekt izraelské armády opravdu skvělý a efektivní způsob, jak světu dokázat, že i mladí muži a ženy s autismem mohou v zaměstnání skutečně vyniknout. 

Projekt Roim Rachok tedy vyhledává fyzicky zdatné mladé muže a ženy s poruchou autistického spektra, kteří by za běžně nastavených podmínek nikdy nedostali šanci v armádě sloužit. Po úvodním přezkoušení a psychické evaluaci absolvují noví rekruti tříměsíční školení v sociálních a profesních dovednostech.

iZdroj fotografie: Izraelské obranné síly

Po jeho úspěšném dokončení jsou přiřazeni do již zmíněné jednotky 9900. Ta přirozeně zahrnuje i řadové vojáky. Vojáci s autismem mohou vojenskou službu po roce opustit, nebo si ji mohou naopak prodloužit o další dva roky. Mnozí však nacházejí v IDF celoživotní uplatnění.

Velkou výhodou výsledku práce v armádě je, že jde o technicky zdatné vojáky, včetně těch s autismem, o které je poměrně vysoký zájem i po skončení jejich vojenské služby. Díky jedinečným znalostem a neocenitelným pracovním zkušenostem je pak totiž do svých řad ochotně přijímají i technologické giganty. Izraelská armáda je tedy v tomto případě pro mladé lidi s autismem jakýmsi klíčníkem, který jim odemyká jindy zamčené dveře na pracovní trh a dává jim šanci začlenit se do „normální“ společnosti.

Zdroj: TechInsider, TheJerusalemPost

Co byste řekli na spuštění podobného projektu v české armádě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část