Izraelská tajná služba Mosad mohla podle náznaků naverbovat řadu vysokých činitelů íránských úřadů nebo bezpečnostních sil

Írán se netají tím, že jedním z jeho hlavních cílů je vymazat Izrael z povrchu planety. Židovský stát se brání i řadou úspěšných zpravodajských operací.

i Zdroj fotografie: Haim Zachr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izraelské tajné službě Mosad se nejspíše podařilo proniknout vysoko do struktur íránské vlády a ozbrojených sil. Něco takového samozřejmě Mosad nikdy nepřiznal, ten ani většinu svých operací nekomentuje a nehlásí se k nim. Ale vyplývá to z dění kolem Íránu a vyjádření některých íránských představitelů, kteří jsou efektivitou a úspěšností nemile překvapeni.

Atentát na známého jaderného vědce

Asi jednou z nejznámějších operací, kterou má Mossad pravděpodobně na starosti, je zastřelení předního íránského jaderného vědce Mohsena Fakhrizadeha v roce 2020. Toho zasáhly střely z dálkově ovládaného kulometu, který se posléze zničil. Takto sofistikovaná operace svědčí nejen o skvělém vybavení atentátníků, ale i pečlivém plánu a nutnosti znát dost informací. Fakhrizadeh byl vysokým členem íránských revolučních gard.

In November 2020, a convoy carrying Mohsen Fakhrizadeh, Iran’s most prominent nuclear scientist, came under fire. He was killed with an artificial intelligence-assisted remote control machine gun.

Zveřejnil(a) Controller More Unit dne Pondělí 7. února 2022

Íránský ministr zpravodajské služby Mahmoud Alavi dokonce poté tvrdil, že na možnost atentátu upozornili dva měsíce před tím. Varování se dle všeho někam zatoulalo. Aby něco takového bylo možné, musel ho pozastavit někdo vysoce postavený ve struktuře revolučních gard. Informace napovídají tomu, že nejspíše nepůjde o jednu osobu, ale že pro Izraelce pracuje mnoho Íránců, a to i na vysokých pozicích.

V teheránské věznici, kde bezpečnostní síly shromažďují osoby podezřelé ze špionáže, je údajně mnoho vysokých důstojníků gard. Jejich jména a hodnosti ale režim nezveřejňuje, aby to nevyvolalo pochybnosti. Mnohé tajné služby mocností údajně ovládají řadu vysoce postavených Íránců z bezpečnostních sil, diplomacie nebo úředníků. Třeba tím, že vlastní kompromitující materiály o tom, jak se zapletli se ženami.

Ukradené dokumenty měl izraelský premiér

Na začátku roku 2018 skupina pachatelů ukradla z trezorů v přísně střeženém středisku řadu dokumentů o íránském jaderném programu. O několik měsíců později se tyto materiály objevily v rukách izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který je představil světu jako důkazy o snaze Íránu vyrobit jadernou zbraň. Navíc tehdy veřejně zmínil i jméno Fakhrizadeha, jenž byl o dva roky později zabit.

Již v roce 2013 se objevily zprávy o tom, že Írán zatkl řadu vysoce postavených činitelů kvůli špionáži pro Mosad. Tehdejší prezident Mahmúda Ahmadínežád minulý rok přiznal, že jedním byl i vedoucí zpravodajský důstojník kontrarozvědky, který měl za úkol boj s cizími agenty v zemi. Za svoji činnost byl v tichosti popraven.

‏I have a message today for the Tyrants of Tehran‫:‬
‫ ‬
‏Israel knows what you’re doing, and Israel knows where you’re…

Zveřejnil(a) ‎Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‎ dne Čtvrtek 27. září 2018

Bývalý íránský ministr zpravodajských služeb a hlavní poradce exprezidenta Rúháního Ali Yunesi před nedávnem prohlásil, že všichni vedoucí představitelé země by se měli obávat. Protože vliv Mosadu pronikl do mnoha struktur íránského režimu. Jak moc, nikdo neví. I to je taktika, kterou Mosad používá. Strach a nejistota, v níž jeho soupeři žijí, protože nevědí, co se stane v budoucnu a zda se slavná zpravodajská služba nezaměřila právě na ně.

Vztahy Izraele a Íránu jsou dlouhodobě na bodu na mrazu. Íránští duchovní nadále zatvrzele následují doktrínu zničení Izraele a jsou nejvytrvalejším nepřítelem židovského státu. Ten dlouhodobě nepřipouští možnost íránského jaderného programu a neváhal by otevřeně zaútočit v případě, že by se objevily důkazy o výrazné pokročilosti šíitské výroby atomové hlavice. Izraelci útočí na pozice Íránských revolučních gard na všech místech konfliktů ve světě, kde organizace působí.

Jak moc může podle vás působit Mosad v Íránu a co mu v tom pomáhá?

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články