Neúspěchy na Donbase mohou Putina přimět uvažovat o jaderné zbrani. To by ale také mohlo znamenat jeho konec

Zahrávání si s myšlenkou na jadernou válku je velmi nebezpečné. Stačí jediný neopatrný krok či reakce a lidská civilizace může během několika minut skončit.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Když na konci února dával Vladimir Putin ruské armádě rozkaz k obsazení Ukrajiny, určitě si nemyslel, že se válka bude vyvíjet v jeho neprospěch. Po více než dvou měsících bojů je jasné, že jeho armáda má velké ztráty a díky masivním dodávkám zbraní mohou Ukrajinci vyhrát nebo alespoň Rusy nikam nepustit a velmi je poškodit. Proto by mohl být neomezený vládce Ruska v pokušení použít tu nejsilnější zbraň. Jadernou.

Ničení velkoměst ne, spíše použití na frontě

Rusko chřestí svým jaderným arzenálem poměrně často, proto by se měly současné řeči o ničení západních velkoměst a podobná prohlášení ve státní televizi brát spíše s nadhledem. Ovšem není vyloučené, že myšlenky na použití jaderné zbraně, aby zvrátil nepříznivý vývoj války na Ukrajině, by mohl ruský diktátor opravdu mít. Ale nikoli zničením Paříže, Berlína nebo New Yorku, spíše použitím taktické jaderné zbraně o menší síle na bojišti, aby prorazil díru v ukrajinské obraně.

Scavengers search for useful metal parts in a destroyed Russian tank outside Kyiv in Ukraine https://reut.rs/36xhLTC

📷 Jorge Silva

Zveřejnil(a) Reuters Pictures dne Čtvrtek 21. dubna 2022

Něco takového nikdo nikdy neudělal. Jadernou zbraň použili jen Američané proti Japonsku v roce 1945 a od té doby hrůzy, které způsobila, odrazují všechny případné chutě. Proč by tedy měl něco podobného dělat Putin, když by ho zavrhl celý svět? Protože mu jde doslova o přežití. Vládce Kremlu stojí na příběhu podporovaném masivní propagandou o ruské velikosti a neporazitelnosti. A ten se doslova hroutí. Pokud to ruská veřejnost prokoukne, může rychle skončit. A možná ne slavně.

Pak by se použití jaderné zbraně nabízelo. Ale Putin, ať se v poslední době zachoval tak, jak se zachoval, má stále nejspíše dost rozumu. Nikdo totiž neví, jak moc negativní reakci by mělo použití takové zbraně ve světě a co by udělaly další jaderné mocnosti, především USA. Takové zahrávání si s jaderným arzenálem může vést až k rozpoutání velkého konfliktu a zničení světa. A ať si o lidech z ruského vedení můžeme myslet cokoli, většina z nich to ví a určitě to nechce.

Roli bude hrát nakradené bohatství

Pokud by se k něčemu takovému Putin odhodlal, mohli by radikálně zasáhnout. Mocní Ruska si totiž za posledních léta značně přilepšili. Ze zisků z ropy a plynu si mnozí vybudovali luxusní život. O část majetku na západě nyní možná přišli. Jaderný konflikt je pro ně doslova noční můra. Znamenal by, že místo luxusního života zemřou nebo do své smrti budou živořit v nějakém krytu, protože venku bude radioaktivita. Nakradené peníze by jim byly k ničemu.

iZdroj fotografie: Uživatel government.ru / Creative Commons / CC BY
Zasedání ruské vlády

Může se proto také dost dobře stát, že by Putina raději odstranili. Dávalo by to smysl. Pokud si chtějí užít svého bohatství, potřebují, aby byl mír a klid. Bylo by jedno, že se nyní podílejí na invazi na Ukrajině a dalších zvěrstvech. Vše by hodili na Putina. Rozhodnutí o útoku, katastrofální výsledky války, zvěrstva a fakt, že ruská armáda pohořela. Západ by to jistě za vyhlídku míru rád přijal. Ruské veřejnosti by asi nic jiného nezbylo. Byla by ráda, že nemusí posílat lidi na smrt, že roste ekonomika a jsou zase plné obchody.

Bylo by třeba uspokojit i Ukrajinu, tedy nejspíš jí vrátit celý Donbas s nějakou autonomií. Problém by byl Krym, ten je ruskou srdeční záležitostí, ale pod tlakem západních zemí by se mohlo nějaké řešení společné rusko-ukrajinské správy najít, aby to mohli všichni prezentovat jako úspěch. Otevřely by se kohouty s ropou a plynem, klesly by ceny a veřejnost v Evropě by byla spokojená. Zisky by si dělili noví vládci Kremlu, klidně diktátoři, kteří by ale na nikoho neútočili. Pár drobků by pustili i ruské veřejnosti, i když ta by to nejspíše nakonec odnesla nejvíce.

Jak je podle vás reálné, že by někdo Putina kvůli jaderné válce odstranil?

Zdroj: Vox

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články