Jak podpořit vojáky ve válce? Veterán jim přivezl batoh piv až na bojiště

Desátník americké námořní pěchoty ve výslužbě John „Chick“ Donohue, který pracoval jako obchodní námořník, popíjel jedné noci roku 1967 v newyorském baru, když s kamarády dostal nápad.

i Zdroj fotografie: Robert L. Drieslein Collection (COLL/5643) at the Archives Branch/ Marine Corps History Division/ Public domain
                   

Muži sedící u barového pultu ztratili v probíhající válce ve Vietnamu přátele a doma často z důvodu nepřítomnosti své rodiny. Nyní sledovali v baru televizi a protestující obracejí svůj hněv na prosté vojáky. Jeden z veteránů ze sousedství dostal nápad, který by mnozí mohli považovat za šílený.

Zpět do Vietnamu

Chick Donohue se narodil v roce 1941 a vyrostl v manhattanské čtvrti Inwood. V sedmnácti letech opustil New York, aby sloužil své vlasti u námořní pěchoty Spojených států. Ve Vietnamu strávil dva roky. Po propuštění se stal námořníkem a několik let pracoval jako námořník. Během služby na moři se dostal mnoha zahraničních přístavů, včetně Saigonu.

i

Plán zněl jednoduše a chytře jako každý plán, který vznikne v baru nebo hospodě. Jeden ze štangastů se měl proplížit do Vietnamu, vypátrat své kamarády v boji a každému z nich předat vzkaz podpory z domova, pobavit se s nimi a podpořit jejich morálku nejpádnějším, kapalným argumentem, tedy pivem. Chick zvedl hozenou rukavici a na pivní misi se přihlásil. Kamarádi dali do hromady jména šesti kluků ze sousedství, kteří stále byli ve vietnamském pekle a vybavili ho ruksakem plným piva.

Do Vietnamu se Chick vydal na nákladní lodi SS Great Victory, na které sloužil z přístavu Leonardo v New Yorku a v roce 1968 přistál v Quy Nhon. Vše se zvrtlo, když Vietkong zahájil ofenzívu Tet. Ta začala v ranních hodinách 31. ledna 1968. Chick se stal svědkem bitvy o americké velvyslanectví v Saigonu. Netušil, že v Jižním Vietnamu uvízne na několik měsíců.

Mise nade vše

I přes nebezpečí a chaos, který v Saigonu a Jižním Vietnamu panoval se Chick rozhodl ve svém úkolu pokračovat. Chick neměl přesná místa, kde kamarádi sloužili. Rozhodl se postupovat téměř detektivním způsobem. Jakmile potkal vojáky od jednotek, u kterých hoši ze seznamu sloužili, začal se jich vyptávat. Stačil mu pohled na nášivky.

iZdroj fotografie: Noah Wulf/ Creative Commons/ CC-BY-SA 4.0

„První dva jsem vlastně našel podle nášivek,“ řekl. „Viděl jsem kluky s nášivkou, která se shodovala s jednotkou, u které měl Tommy Collins být. Byl to první kamarád, kterého jsem našel. Byl přinejmenším překvapený,“ pokračoval Donohue. „Možná by to popsal jako šok. Několikrát se mě zeptal, co tam dělám. A já mu pokaždé řekl: „Přinesl jsem ti pivo a pozdravit tě. Abys věděl, že kluci ze sousedství tě podporují. Stojíme za tebou a děkujeme ti za tvou službu,“ nebo něco takového,“ popsal pro televizní stanici Fox News.

Šťastný muž

Chick nakonec strávil ve Vietnamu další půl rok a skutečně se mu podařilo najít všechny kamarády ze sousedství ze seznamu. Během své mise se dokonce dostal i do bojové zóny. Po návratu z Vietnamu Donohue vystudoval Harvardovu univerzitu a stavěl v New Yorku tunely. Jeho kolegové si jej velmi vážili, a dokonce ho zvolili za svého odborového předáka. Během nepokojů v Irsku Chick, jako hrdý Američan irského původu, založil neziskovou organizaci „New York Friends of Ireland“. Ta podporuje mírový proces na rozděleném ostrově. Chick je ženat má tři děti a šest vnoučat. Roku 2017 o svém pivním vietnamském dobrodružství napsal knihu.  

Zdroj: Sofmag

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články