Jak zjistit, odkud přichází střelba nebo výbuch: včasná lokalizace může zachránit život, není to ale vůbec snadné

Když uslyšíte výstřel nebo výbuch, je možné alespoň částečně zjistit, odkud přichází, a zda jste v nebezpečí. Záleží ovšem na naprostých detailech a pohotovém postřehu.

Jak zjistit vzdálenost výbuchu nebo střelby i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Obecně platí, že jakmile člověk zaslechne střelbu nebo výbuch, pochopitelně se chce držet od takového místa co nejdále, eventuálně prchat správným směrem. Ale zjistit, odkud vlastně přichází a jak je daleko, může být velmi obtížné. Zvuk totiž ovlivňuje mnoho okolností a v podstatě neexistuje univerzální metoda, jak to zjistit. Existuje nicméně několik tipů, jak provést alespoň přibližnou lokalizaci a vyhnout se nebezpečí, případně někomu přispěchat na pomoc.

Zvuk je ovlivněn překážkami a dalšími vlivy

Vcelku jednoduché to může být v rovném terénu bez překážek a za dobrého počasí, nejlépe ještě při bezvětří. Tehdy může být střelba slyšet na 3 až 5 kilometrů, ale záleží i na typu zbraně, protože je každá jinak hlasitá, zatímco výbuchy lze slyšet na vzdálenost až 15 kilometrů (rovněž ale záleží na jejich síle). Jde ale de facto o „laboratorní“ podmínky, s nimiž se v reálu spíše nesetkáte. Naopak budou ovlivněny nerovnostmi terénu a překážkami (les, budova…), které zvuk utlumí a budou ho odrážet, eventuálně i změní jeho směr.

Lokalizátor střelby Boomerang III iZdroj fotografie: Andy Reddy/ Creative Commons / OGL
Lokalizátor střelby Boomerang III

Dalším faktorem může být okolní hluk; nutno poznamenat, že v tiché noci je zvuk slyšet lépe a dolehne dále než ve dne, kdy se ztrácí na pozadí okolního hluku. Jinak se potom zvuk nese třeba za mlhy, jinak za deště, a jinak zase za suchého počasí. Značně ovlivněný může být i větrem, stejně jako dalšími faktory. Obvykle tedy bude docházet k tomu, že ani přes sebelepší soustředění nebudete moci směr, z něhož zvuk přichází, odhadnout úplně přesně. Minimálně by ale mělo být možné zvolit „správný směr ústupu“.

Zvuk urazí 1 kilometr za 3 sekundy

Ještě komplikovanější je potom určení vzdálenosti střelby nebo výbuchu, protože se nelze spoléhat na intenzitu zvuku. Přesné je to možné pouze v okamžiku, kdy zahlédnete spatřit záblesk výstřelu nebo výbuchu. Zvuk se síří přibližně rychlostí 1 kilometr za 3 sekundy, takže počet sekund mezi zábleskem a zvukem stačí vydělit 3, abyste dostali přibližnou vzdálenost v kilometrech. Musíte mít přitom jistotu, že zvuk pochází ze zpozorované události. Člověk tak dokáže dle záblesku odhadnout spíše přibližnou vzdálenost výbuchu, střelby jenom těžko.

I přes tyto nepřesnosti lze ale zvuku z výstřelů velmi dobře využívat díky moderní technice. V posledních zhruba 20 letech vzniklo hned několik přesných systémů montovaných třeba na vojenská a policejní vozidla. Díky jejich citlivým čidlům lze zjistit směr přicházející střelby i přibližnou pozici střelce; nejznámější zařízení je americký Boomerang. Hlavně v různých asymetrických konfliktech často pomáhá velmi rychle lokalizovat střelce a zlikvidovat ho, případně se od něj dostat co nejdále.

Fungování systéme Boomerang

Jak byste se zachovali, pokud byste slyšeli střelbu?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články