Americké námořnictvo vyzkoušelo naplno své zbraně. Fregatu poslalo ke dnu torpédem

Během cvičení vojenské síly někdy použijí i skutečné cíle. Střílet raketami a torpédy po skutečné válečné lodi se zase tak často nevidí.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Během letošního námořního cvičení Sinking Exercise nedaleko Havajských ostrovů se americkým námořníkům a námořním pěšákům naskytla mimořádná příležitost. Mohli si vyzkoušet své protilodní zbraně proti skutečnému válečnému plavidlu. Jako cíl pro ně autoři cvičení nachystali vyřazenou fregatu třídy Oliver Hazard Perry USS Ingraham. Plavidlo muselo snést řadu těžkých úderů a nakonec skočilo na dně.

Fregatu před šesti lety vyřadili

Loď byla vyřazena z provozu v roce 2015, protože americké námořnictvo se rozhodlo tento druh plavidel již aktivně neprovozovat. Nakonec v polovině letošního srpna posloužila jako cíl velkého námořního cvičení. Do něho se zapojil svaz kolem letadlové lodi USS Carl Vinson, hlídková letadla a útočná ponorka USS Chicago. Na pevnině pak byla připravena námořní pěchota, která také disponuje schopností ničit plavidla.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
USS Chicago

„Přesné a koordinované údery námořnictva a našich společných spoluhráčů vedly k rychlému zničení a potopení cílové lodi a jsou příkladem naší schopnosti rozhodně použít sílu v námořním bitevním prostoru,“ konstatoval viceadmirál Steve Koehler. Námořnictvo muselo před tím, než fregatu použilo jako cíl, vyhovět všem požadavkům na ochranu životního prostředí. Loď navíc musí být potopena do hloubky minimálně 2 kilometry.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
AGM-154 JSOW

Útočila letadla, mariňáci i ponorka

Proti cíli z letadlové lodě odstartovaly letouny F-18 Super Hornet a F-35 Lightning II. První letoun ozkoušel klouzavou střelu AGM-154 JSOW. Ta dokáže ničit pozemní i námořní cíle v oblasti se silnou protiletadlovou obranou. Letadla F-35 pak použila laserem naváděnou munici. V akci byl i námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon. Ten je v současnosti vybaven schopností odpaloval protilodní střely AGM-84 Harpoon, což si během cvičené také ozkoušel.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
Naval Strike Missile námořní pěchoty

Své k útoku na cvičný cíl řekla z pevniny i námořní pěchota. Ta proti lodi použila dvě střely Naval Strike Missile. Ty umožňují zasáhnout námořní nebo pozemní cíle na vzdálenost až 185 kilometrů. Ale všechny tyto útoky, které zanechaly na lodi velké škody, fregata přežila. Proto se zapojila útočná ponorka s jaderným pohonem USS Chicago. I ta nejprve otestovala UGM-84 Harpoon. Nakonec odpálila torpédo Mark 48, které loď doslova rozpůlilo vedví. Poté klesla ke dnu.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
USS Ingraham

Fregaty Oliver Hazard Perry jsou plavidla o výtlaku 4100 tun dlouhá 124 metrů. V americkém námořnictvu již neslouží, ale provozuje je třeba Polsko, Bahrajn nebo Tchaj-wan. Slouží na nich 176 námořníků. Fregaty jsou obvykle vyzbrojené protiletadlovýni střelami, protilodními RGM-84 Harpoon a protiponorkovými torpédy. Na přídi mají 76 milimetrové dělo a disponují systémem Phalanx CIWS. Mají hangár pro dva vrtulníky.

Jaká protilodní zbraň současnosti je neúčinnější?

Zdroj: U.S. Navy

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články