Nová vojenská velmoc? Japonci budou mít brzy třetí nejvyšší výdaje na obranu. Poválečná doktrína bere za své

Oblast Pacifiku je nejpravděpodobnějším místem vzniku velkého konfliktu, především kvůli stále expanzivnější politice Číny. Místní státy se připravují.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Po druhé světové válce Japonsko značně zrevidovalo svoji vojenskou doktrínu, ale i vojenské rozpočty. Na obranu nevydávalo více než jedno procento HDP. Ačkoli mělo díky své silné ekonomice stále silné ozbrojené síly, byly zaměřeny čistě na obranu. To se však v posledních letech mění a z Japonska se může stát opravdová vojenská velmoc. Také může převzít část globální nebo regionální bezpečnostní odpovědnosti.

Brzy třetí na světě ve výdajích na obranu

Japonsko se dlouho spoléhalo na svoje vztahy a smlouvy se Spojenými státy, které jsou spojencem a mají na japonském území i základny. Ovšem v posledních letech se orientace mění. Ne, že by Japonci chtěli přetrhat své spojenectví s USA, ale snaží se stát více nezávislými. Navíc značně posilují své obranné rozpočty. Pokud bude plánované tempo růstu pokračovat, Japonsko by se brzy mohlo stát zemí se třetími nejvyššími zbrojními výdaji na světě.

K tomuto kroku mají Japonci mnoho důvodů, i když tím hlavním je expanzivní politika Číny. Ta se s Japonskem pře o ostrovy Senkaku, ale Japonsko se jich rozhodně nehodlá vzdát. Na druhou stranu, stále je nedořešena ruská okupace Kurilských ostrovů ze druhé světové války. Není záhodno ani podceňovat například severokorejské testy raket, které země vypaluje přes japonské území. I proto se nejspíše Japonci chtějí stále více spoléhat na sebe a hrát aktivnější roli ve světové bezpečnostní politice.

Jelikož je Japonsko ostrovní země, velkou roli hraje samozřejmě námořnictvo. Největší změnou v jeho směřování jsou vrtulníkové lodi třídy Izumo, které byly předělány tak, aby mohly nést letouny F-35B. Přistání těchto letadel na japonském plavidle bylo již vyzkoušeno. Japonsko má však i silnou flotilu asi čtyř desítek fregat a torpédoborců, a to většinou velmi moderních konstrukcí. I ponorky tříd Soryu s pohonem nezávislým na vzduchu jsou velmi sofistikovaným bojovým systémem.

iZdroj fotografie: JMSDF / Creative Commons / CC BY-SA
F-35 na lodi Izumo

Velké posilování letectva

Posilování je vidět i v oblasti letectva. Japonsko si pořizuje letouny páté generace F-35, a to jak F-35B, které mohou vzlétat z lodí Izumo, nebo být nasazeny na ostrovech s krátkými letišti, tak i klasické F-35A. Těch by mělo být více než 100, letadel varianty B celkem 42. Japonsko se však i zde chce spoléhat na sebe, a tak společnost Mitsubishi intenzivně pracuje na projektu stíhacího letounu šesté generace označovaném jako FX. Těch by v budoucnu chtělo mít Japonsko též kolem stovky.

Japonská politika jde i jiným směrem. Země má uzavřeno mnoho smluv s různými zeměmi a snaží se posilovat vzájemné vztahy. Vlastně i s Čínou, která je i přes spory důležitým obchodním partnerem. Politikou Japonska je snažit se obchodní vztahy s ní uspořádat tak, aby Japonsko bylo pro Čínu nepostradatelným partnerem, a tak by nějaké vyostření sporů a vztahů znamenalo pro Čínu velké hospodářské problémy. Každopádně směřování Japonska může být brzy klíčové pro systém globální světové bezpečnosti.

Co je podle vás důvodem změny japonské obranné politiky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články