Japonsko se pochlubilo novou taktikou proti útoku Číny. Vyvíjí hypersonickou střelu s extrémním dostřelem

Země chce lépe čelit čínské rozpínavosti v oblasti Jihočínského a Východočínského moře. Čína a Rusko hlásí, že hypersonické zbraně již mají.

i Zdroj fotografie: Uživatel Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V Japonsku se rozpoutala velká debata o nejnovějším plánu ozbrojených sil pořídit si hypersonické protilodní střely. Ty by měly ostrovnímu státu pomoci bránit své území proti čínské rozpínavosti. Čína si dělá řadu nároků na území především ve Východočínském a Jihočínském moři a bez skrupulí je zabírá. Japonsko ale nyní nemá zbraně, které by dokázaly účinně bránit jeho nejvzdálenější území.

Hypersonický kluzák s velkým dostřelem

Nyní jsou k dispozici rakety s dosahem kolem 150 kilometrů. Od hlavních japonských ostrovů některá území leží mnohem dále, proto by mohla být jejich obrana mnohem obtížnější. Řešením má být hypersonická protilodní střela s dlouhým dosahem označovaná jako HVGP. V podstatě by se jednalo o hypersonický kluzák. Vystřelen by byl na speciálním nosiči, od kterého by se oddělil a za pomoci GPS se dostal v cíli. Tím mají být především čínské letadlové lodě.

iZdroj fotografie: Yamada Taro / Creative Commons / CC BY-SA
Vrtulníkový nosič Izumo

První kluzák má být hotový již v roce 2026. Ten by měl létat bez možnosti nějakých velkých korekcí. O dva roky později již chce mít Japonsko novější typ, který by mohl více manévrovat. Tím by se ještě ztížila obrana proto střele. Jak velkou by měla hlavici, dosud není jasné. Každopádně jen samotná energie hypersonické střely již na plavidle dokáže napáchat veliké škody.

Na obranu nebo k útoku

Ačkoli zbraň není zdaleka hotová, v Japonsku se o ní velmi intenzivně debatuje. Její kritici namítají, že by mohla porušovat zaměření tamních ozbrojených sil, které mají být určené pouze na obranu. Nyní by se díky velikému dosahu mohla považovat i za zbraň útočnou. Ovšem od obrany se Japonsko již delší dobu odvrací, například pořízením vrtulníkových nosičů třídy Izumo. Spolu s letouny F-35B tak Japonsko má vlastně dvě menší letadlové lodě.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Střela Avangard

Hypersonické zbraně jsou nyní trendem, ve kterém se země předhánějí. Jejich zavedení již oznámilo Rusko, které má třeba střely Avangard. Čína má k dispozici rakety DF-17 a Xingkong-2. Americké letectvo chce mít hypersonickou střelu ve výzbroji v roce 2023, námořnictvo pracuje na zbrani odpalované z ponorek. Vývoj hypersonické zbraně oznámila i Indie.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články