Jediná ruská letadlová loď nevypluje ještě nejméně dva roky

Opravy ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov si vyžádají mnohem více času, než se původně předpokládalo. Její modernizaci zpozdila havárie suchého doku a rozsáhlý požár, který plavidlo poškodil.

i Zdroj fotografie: Sergej Fedyunin / Creative Commons / CC BY
                   

Ruské námořnictvo bude moci svoji jedinou letadlovou loď nasadit nejdříve v druhé polovině roku 2023. Viceprezident společnosti United Shipbuilding Corporation, která provádí práce na modernizaci lodě, Vladimir Korolev před několika dny prohlásil, že práce podle současného harmonogramu budou hotové v polovině roku 2023. Poté musí loď ještě projít zkouškami. Plavidlo je odstavené již déle než čtyři roky.

Série nehod

Ruské námořnictvo začalo v první polovině roku 2017 s modernizací Admirála Kuzněcova. Předpokládalo se, že práce budou hotové nejpozději letos. Na podzim roku 2018 se ale utrhl sedmdesátitunový jeřáb na největší suchém doku Ruska PD-50, kde modernizace probíhala, a loď poškodil. Dok se následně potopil. V prosinci 2019 na palubě při dalších pracích vypukl požár. Loď velmi poškodil, škody jsou odhadovány na více než jednu miliardu dolarů (21,3 miliardy korun).

Oba tyto incidenty znamenaly, že loď prochází nejen modernizací, ale i řadou oprav způsobených škod. Korolev uvedl, že vyměněna bude avionika, letová paluba se skokanským můstkem, elektrické vybavení a elektrárna. Instalován bude také nový systém řízení vzletů a přistávání. Loď bude ke své obraně vybavena novým ruským systémem obrany plavidel Pancir-M.

Ještě z dob SSSR

Modernizace má prodloužit životnost lodi o 25 let. Admirál Kuzněcov ji nutně potřebuje, protože byl na vodu spuštěn již v roce 1985. Jeho uvedení do provozu ale trvalo deset let. Sovětský svaz chtěl postavit ještě druhou loď, nedokončenou ji získala Ukrajina, která ji poté prodala Číně. Ta ji dokončila a provozuje pod jménem Liaoning. Loď je menší než americké nosiče, pojme jen 24 letadel a několik vrtulníků. Vyzbrojena je stroji Su-33 a Mig-29K.

iZdroj fotografie: Royal Navy / OGL

Během své služby letadlová loď navštívila řadu míst. Jejím nejznámějším činem ale bylo nasazení do konfliktu v Sýrii v roce 2016. Loď pravděpodobně měla problémy s pohonem, svět obletěly snímky, jak se z jejích motorů při cestě do Středozemního moře nadměrně kouří. Letadla z paluby měla vykonat 420 bojových misí. Dva stroje, jeden Mig a jeden Suchoj, při haváriích ruské námořnictvo ztratilo.

Zdroj: Naval News

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články