Video: jediný ukrajinský voják zastavil útok ruské jednotky, když ji ze zákopu doslova „kropil“ hned z několika zbraní

Ruští a ukrajinští vojáci spolu na Ukrajině často bojují v těsné blízkosti. A jak se ukazuje, početní převaha nemusí vždy znamenat výhru.

Vojáci v zákopech u Bachmutu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Krutost bojů mezi ruskými a ukrajinskými vojáky na Ukrajině si lze jen těžko představit. Nejenom boje mezi obránci v zákopech a útočníky na odkrytém prostranství před nimi jsou na denním pořádku. Rusové často posílají lidské vlny, aby ukrajinské zákopy doslova zahltily, a nedbají při tom na životy svých mužů. Video z Luhanské oblasti z přelomu února a března ukazuje, jak takový útok a obrana probíhá. Ukrajinský obránce doslova zasypal ruské pěšáky palbou z několika druhů zbraní, několik jich zabil a útok dle všeho zastavil.

Video natočila kamera na helmě obránce

Záběry ze zákopového střetu existují nejspíše díky kameře na helmě ukrajinského vojáka. Ten byl s kolegou ukrytý v malém zákopu, ale jeho spolubojovník byl celou dobu zalezlý a jen mu podával zbraně a munici. Obránce se pak pohyboval a kryl v několikametrovém zákopu, občas kolem něj dopadaly projektily. K palbě používal útočné pušky a protitankový raketomet, ale k dispozici měl i kulomet nebo granáty. Poškozené stromy na záběrech napovídají, že musela místo v minulosti zasypat i těžká dělostřelecká palba.

Střelba z AK-74M iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Střelba z AK-74M

Na několika místech je vidět, jak ukrajinský voják zasáhne útočící ruské jednotky některou z útočných pušek. Těch má několik, zřetelně rozeznatelná je především puška AK-74, což je standardní zbraň ukrajinské i ruské armády. Je pokračovatelem řady začínající slavným Kalašnikovem AK-47, využívá ovšem modernější střelivo ráže 5,45 x 39 milimetrů. Dokáže střílet kadencí 650 ran za minutu a má 30ranný zásobník. Kolega ho obránci několikrát mění.

Použita byla i termobarická zbraň RPG-7

Další několikrát použitou zbraní byl původně sovětský protitankový granátomet RPG-7, eventuálně nějaká jeho varianta; i ten je hojně využíván oběma stranami konfliktu. Je však otázkou, jaké hlavice do něj ukrajinský voják použil, podle tvaru šlo nejspíše o termobarické, případně tříštivé. Takové granáty mohou doletět do vzdálenosti kolem 1 kilometru, ale efektivní míření je možné zhruba na 200 až 300 metrů. V případě termobarické hlavice mohl přitom obránce zabít i vojáky schované v zákopu nebo za nějakou překážkou.

O tom, že se boj odehrává na velmi krátkou vzdálenost, svědčí i použití několika ručních granátů, člověk je může vrhnout jen na několik desítek metrů. Obránce měl k dispozici i další zbraně, například lehký kulomet – pravděpodobně sovětský PKM ráže 7,62 milimetrů. Jde o standardně využívaný kulomet oběma stranami s efektivním dostřelem až 1 500 metrů. Jak souboj nakonec dopadl, není z 5 minut dlouhého videa jasné, ale existence videa naznačuje, že obránce s velkou pravděpodobností uspěl a přežil.

Ukrajinský voják zastavuje útok ruské jednotky

Jak obtížný musí být boj v zákopech na Ukrajině?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články