Jednoduché způsoby, jak rozcvičit bolavé rameno po očkování proti covidu

Po očkování proti covid-19 může zůstat rameno bolestivé a citlivé. Jaké cviky je dobré volit, abychom bolest nezhoršili, ale zároveň nevypadli z kondice?

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vakcína proti covid-19 se, stejně jako vakcína proti chřipce, aplikuje do ramene. Vpich probíhá dostatečně hluboko, aby byla očkovací látka vpravena přímo do svalové tkáně. Celá vakcinace může mít za následek až několikadenní zvýšenou citlivost, ale i bolestivost v místě vpichu a jeho okolí. K bolesti ramene se mohou přidat příznaky podobné chřipce, jako je bolest hlavy, únava a v neposlední řadě vysoká horečka.

Důležitá je především hydratace

Již následující den po očkování na covid-19, se může dostavit stav velice podobný kocovině. Ten lze zmírnit zvýšenou hydratací organismu. Ideální je tudíž nechat v lednici chladit džbán, nebo PET lahev čisté vody a pravidelně ji po celý den pít. S citlivostí v místě vpichu mohou pomoci také obklady. Pokud je oblast horká, použijte studený obklad. Pokud je oblast na dotyk teplá jako obvykle, nicméně bolestivá při pohybu ramene, může pomoci teplý obklad.

iZdroj fotografie: Pixabay
Po očkování je důležité zvýšit pitný režim, při tréninku to platí dvojnásob

Pro zvládnutí bolesti a přecitlivělosti v rameni je důležitý také pohyb. Proto je dobré během dne s rukou hýbat a provádět s ní rotační protahování. Pokud cvičíte pravidelně, je ideální naplánovat si trénink na horní část těla následující den po očkování. Pokud necvičíte pravidelně, můžete pro zmírnění bolestivosti v rameni vyzkoušet pár následujících cviků. V každém případě je nutné hydratovat organismus zvýšeným množstvím vody, v případě tréninku nezapomeňte přísun vody přiměřeně zvýšit.

Cviky pro udržení pohyblivého ramene

Základem každého cvičení je samozřejmě zahřátí. Pro zahřátí jsou nejlepší klasické cviky, jako jsou skákání panáka, boxování, nebo tzv. lyžování. Při každém z těchto cviků dochází k prokrvení každé části našeho těla. Až budete zahřátí, zacvičte si pouze s rukama. Pro tento cvik nepotřebujete nářadí, stačí zvednout ruce před tělem, nebo rozpažit a 10-20krát otočit dlaně směrem ke stropu a k zemi. Tento cvik opakujte rovněž 10-20krát.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pro zachování pohyblivosti ramene je dobré cvičit i kardio cvičení. Nejvhodnější by bylo plavání, nebo jiná činnost ve vodě. Jelikož jsou bazény stále zavřené a počasí pro venkovní plavání (třeba v rybníku) není vhodné, musí stačit běh, chůze s trekovými holemi, nebo trénink na veslovacím trenažeru (pokud ho máte doma). Máte-li závažnější následky očkování, než výše uvedené, je lepší si je protrpět v posteli a zbytečně se nenamáhat.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články