Video: i ruská elitní jednotka SPECNAZ může být naprosto „smazána“, když čelí zahraničním dobrovolníkům a starému tanku T-64

Dobývání opevněného domu, který obsadí skvěle vycvičení a silně vyzbrojení protivníci, je náročné. Zahraniční dobrovolníci si ale umí poradit i s ruskou špičkou SPECNAZ.

Zahraniční bojovníci na Ukrajině i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině je velmi často rozdrobena na malé bitvy, v nichž spolu nepřátelské jednotky bojují i o jediný dům doslova místnost po místnosti. Taková bitva může být dlouhá a krvavá, zvláště když proti sobě stojí velmi dobře vycvičené a vyzbrojené týmy, jejichž členové vědí, co dělat. V podobném duchu se nesla třeba i „šarvátka“ o dům mezi zahraničními dobrovolníky a jednotkou ruských SPECNAZ, jejichž střet ukazuje video pod článkem.

Bitva o dům začala zraněním vojáka

Několik minut dlouhé video je podle autorů součástí větší bitvy zahraniční jednotky, jíž se chvíli před tím podařilo zničit ruské bojové vozidlo pěchoty; je tedy otázkou, zda ruská jednotka v domě nepatřila k němu a nesnažila se najít mezi zdmi útočiště. V zahraničních jednotkách většinou slouží bývalí vojáci, z nichž mají mnozí zkušenosti z jiných válek, takže vědí, co dělat; i když ne na vše se mohou připravit. Že je oddíl Rusů zabarikádovaný v domě, zjistili až poté, co při vstupu do něj zranila palba ruských vojáků jednoho z členů jednotky.

Záběry pochází od člena týmu bojujícího venku, zatímco další byli v domě a pokoušeli se postřílet nepřátele; boj to byl evidentně tvrdý, o čemž svědčí i samotná střelba. Ruští vojáci SPECNAZ stříleli také ven ze zabarikádovaných oken, na což se jednotka dobrovolníků snažila odpovídat, ale jednalo se spíše o střelbu k zastrašení. Byli totiž vyzbrojeni americkými karabinami M4, jejichž náboje ráže 5,56 milimetrů nejsou schopné zdi domu prorazit; alespoň to však nutilo ruské SPECNAZ nevystrkovat hlavy a celkově se mít na pozoru.

Účinné jsou granáty do oken

Účinným způsobem, jak nakonec dostat zabarikádované ruské vojáky ven, se ukázalo být použití ručních granátů. Někteří členové dobrovolnické jednotky se proto opakovaně plížili kolem domu, a zatímco je ostatní kryli, házeli je do oken. Museli se ale zkoordinovat s dalšími členy týmu uvnitř budovy, aby náhodou nehodili granáty do již vyčištěné místnosti.

Některé Rusy se podařilo eliminovat, ale protože útočící jednotka potřebovala ochránit své raněné, z budovy se nakonec stáhla a přivolala na pomoc ukrajinský tank – podle tvaru výfuku se jednalo o nějakou verzi T-64. Jeho dělu ráže 125 mm již stěny domu odolat nedokázaly a nepřátelé v něm našli smrt. Členové jednotky pak zjistili, že stáli proti elitně vycvičeným SPECNAZ. A voják zraněný při vstupu do budovy se nakonec v nemocnici zotavil.

Jak postupovat při útoku na silně opevněný dům?

Zdroj: CivDiv
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články