Jemen se v konfliktech zmítá již po desetiletí. Současná válka je i střetem Saudské Arábie a Íránu

Válka v Jemenu probíhá spíše za malé pozornosti západního světa, i když si již vyžádala mnoho obětí. Je skrytou válkou i mezi arabskými mocnostmi.

i Zdroj fotografie: Uživatel BotMultichillT / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V Jemenu na jihu Arabského poloostrova již od roku 2014 probíhá krvavá občanská válka. Navazuje z velké části na konflikty, jež se na území odehrávaly již v minulosti. Situace v zemi je nepřehledná, protože proti sobě nestojí dvě strany, ale zájmy zde má několik aktérů, kteří občas mohou stranu i změnit. Angažují se zde přímo či nepřímo i mnohé arabské země. Konec se zatím zdá být v nedohlednu.

Sjednocení země klid nepřineslo

Jemen byl neklidná země již po desetiletí, v 80. letech zde probíhala válka mezi dvěma jemenskými státy, z nichž jeden měl blízko ke komunismu. V roce 1990 se země sjednotila, ale to neznamená, že by skutečně byla jednotná. Je zde totiž několik rovin, které obyvatele rozdělují. Jedna je náboženská, protože část obyvatel, hlavně těch na severu, vyznává šíitský islám, zbylí jsou sunnité. Další je kmenová. A do toho se ještě mísí vlivy politické.

iZdroj fotografie: Noor Al Hassan / Creative Commons / CC BY-SA
Jemenské protesty 2011

V roce 2011 byl i Jemen zasažen arabským jarem a lidé tu svrhli prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který byl původem Hútía. To je kmen vyznávající formu šíitského islámu. Prezidentem byl zvolený Mansúr Hádí, který je naopak sunnita. To se ale Hútíům nelíbilo a obávali se, že mohou v zemi ztratit vliv. Od roku 2013 se začalo v Jemenu bojovat a Hútíové s pomocí jednotek věrných Sálidovi obsadili hlavní město Saná a další, včetně klíčového přístavu Aden. Velkou podporu dostávali z Íránu.

Intervence Saudské Arábie

Hádí musel uprchnout ze země, ale nakonec našel oporu v Saudské Arábii a Spojených arabských emirátech a dalších zemích, které v Jemenu intervenovaly. Začaly podporovat prezidentovy jednotky ze vzduchu a materiálně a poslaly sem i vojenské síly z velké části tvořené žoldnéři, například ze Súdánu či Pákistánu. Těm se nakonec podařilo dobýt Aden a další místa, ale v oblastech se silnou podporou Hútíů úspěšní nejsou.

iZdroj fotografie: Uživatel Mr. Ibrahem / Creative Commons / CC BY-SA
Vybombardovaný dům v Saná

Saudská Arábie a její spojenci zahájili i námořní blokádu Jemenu, což v mnoha oblastech vedlo k hladomoru, kterému podlehly desetitisíce lidí. Protože kromě zbraní se do země nemohly dostávat ani potraviny. Nyní blokáda již tak důsledná není a situace se mírně zlepšila. Ovšem konflikt si za osm let vyžádal mnoho obětí, některé odhady mluví i o více ne 300 tisících. A to často mezi civilisty.

Nepřehledná směsice stran

Situace se zkomplikovala tím, že se v roce 2017 rozpadla protihútíovská koalice na dvě frakce. Jedna je separatistická a podporuje odtržení jižních částí země. Je podporována Spojenými arabskými emiráty. Druhá, za níž stojí Saudská Arábie, stojí za prezidentem Hádím. Obě skupiny pak bojovaly nejen proti Hútíům, ale i proti sobě. I když v mnoha otázkách k sobě mají blíž.

Do konfliktu zasahují i extremistické skupiny. Nejmocnější je jemenská Al-Kaidá, která ale bojuje na straně koalice vedené Saudskou Arábií. V zemi existuje i odnož Islámského státu, která sice není početná, ale ovládá některá území a bojuje v podstatě se všemi. Západní státy se ke konfliktu staví vlažně, ovšem podporují spíše Saudskou Arábii a Spojené arabské emiráty.

#NETSnippet | U.N. experts said in a new report that nearly 2,000 child soldiers recruited by the Iran-backed Houthi…

Zveřejnil(a) Northeast Today dne Neděle 30. ledna 2022

Konflikt je i skrytou válkou mezi Íránem a Saudskou Arábií, kteří jsou tradiční rivalové v oblasti. Írán rebely využívá i k útokům na Saudskou Arábii, a to třeba prostřednictví jím dodaných raket nebo dronů. Ti ale před nedávnem drony zaútočili i na Spojené arabské emiráty. Strany konfliktu se spolu snaží jednat, ale setkání zatím žádný výsledek nepřinesla. Situace je v patu, koalice Saudské Arábie má lepší výzbroj, ale Hútíové více vojáků, a síly jsou tedy velmi vyrovnané.

Jaká je šance, že se brzy podaří vyřešit konflikt v Jemenu?

Zdroj: Britannica, autorský text Víta Lukáše

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články