Noční můra KLDR, Jižní Korea provedla test balistické rakety odpalované z ponorky

Jižní Korea tento měsíc poprvé vyzkoušela balistickou raketu odpalovanou z ponorky. Pro jejího severního souseda je to jasné varování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle místního zpravodajského televizního kanálu Yonhap TV News byl test balistické střely odpálené z ponorky (Submarine-launched ballistic missile – SLBM) úspěšný. Tím si Korejská republika otevřela cestu ke vstupu do „elitního klubu“ zemí, které jsou schopné zkonstruovat a nasadit vlastní balistické rakety odpalované z ponorek.

Jasný vzkaz pro KLDR

Severní Korea poprvé provedla test této zbraně již roku 2015 a je sedmou zemí na světě, jež tuto technologii získala. Všechny země, které dosud zkonstruovaly SLBM, jsou jaderné mocnosti. Jižní Korea je tak jedinou zemí, jež bude vlastnit SLBM bez strategických jaderných zbraní. Test jihokorejské zbraně byl proveden z ponořeného pontonu. Na ponorku schopnou nést rakety se zatím čeká.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další podrobnosti o testu dosud nejsou známy. Test byl údajně proveden s raketou Hyunmoo 2B, která může být odpálena na vzdálenost 500 kilometrů. Námořnictvo Korejské republiky očekává, že posílí strategickou údernou sílu proti Severní Koreji vývojem a nasazením balistických ponorkových raket Hyunmoo 4-4. K tomuto vývoji otevřelo cestu setkání prezidentů Muna a Bidena v květnu 2021, na nemž bylo potvrzeno zrušení dohody mezi Korejskou republikou a USA, která Soulu vývoj a držení těchto zbraní omezovala.

Na ponorku se teprve čeká

Korejská média uvádí, že skutečný test startu rakety z ponorky třídy Dosan Ahn Čchang Ho (KSS III Batch 1) s výtlakem 3 338 tun se teprve blíží. Na veřejnost pronikla informace, že se jedná o první jihokorejskou ponorku schopnou nést SLBM a vybavenou raketovými sily pro ně. Podle neoficiálních zpráv budou testy brzy dokončeny a ponorka má být předána námořnictvu Korejské republiky během tohoto měsíce.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / Public Domain

Média citovala informovaný zdroj z korejské armády, který uvedl: „U první ponorky třídy Dosan Ahn Čchang Ho zbývá vyzkoušet pouze odpálení torpéd a odpalovací zařízení SLBM. Zkoušky ponoru, vybavení lodi a námořní zkoušky byly dokončeny. Slyšel jsem, že by ponorka mohla být námořnictvu dodána již tento měsíc po dokončení zkoušek zbraňových systémů.

Rychlý vývoj

Koncem loňského roku byly úspěšně dokončeny pozemní zkoušky včetně startů. Podle neověřených zdrojů přímo z námořnictva Korejské republiky bylo nyní zkušební odpálení SLBM provedeno z ponořeného pontonu. Místní tisk spekuluje, že skutečný test odpálení z první postavené ponorky Dosan Ahn Čchang Ho z ponořené pozice by mohl být proveden v nejbližší době, jak uvedla tisková agentura Yonhap.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / Public Domain

V souvislosti s tím informovaný zdroj z armády zchladil očekávání na brzkou senzaci a doporučil mediím i veřejnosti vyčkat: Námořnictvo stále není ve fázi, kdy by bylo schopné vypouštět SLBM z ponořené ponorky. Pokud je mi však známo, technický vývoj k získání potřebných schopností probíhá.“

Ministerstvo obrany zatím nic nekomentuje

Ministerstvo národní obrany Korejské republiky (MNO) odmítlo poskytnout podrobnosti nebo potvrdit, zda jsou nedávné zprávy pravdivé. „Informování o zkouškách vojenských bojových prostředků je z bezpečnostních důvodů omezeno. Korejské ozbrojené síly získávají aktuální a výkonné prostředky, aby zaručily mír na Korejském poloostrově na základě vojenské síly, a budou se neustále rozvíjet.“

Správa obranných akvizičních programů korejské armády mezitím pouze potvrdila, že „(ponorka) bude dodána velmi brzy po dokončení zkušebního provozu a testů systému pro vypouštění torpéd.“ První loď třídy Dosan Ahn Čchang Ho je vybavena šesti sily pro odpálení balistických raket, která údajně mají být schopna odpalovat jak balistické střely Hyunmoo 4-4, tak i řízené křižující střely známé jako Hyunmoo 3C s doletem 1 500 kilometrů.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / Public Domain

Plánovaná třída ponorek, která je zatím známá jako KSS III Batch 2, bude vybavena až 10 sily. MNO však stále oficiálně nepotvrdilo přesné informace o vývoji, velikosti a výkonech SLBM. Ba dokonce odmítlo potvrdit, zda budou ponorky třídy Dosan Ahn Čchang Ho vyzbrojeny balistickými raketami.

Zdroj: Naval News

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články