Jak dokáže USA porazit Čínu? Klíčem k úspěchu jsou nákladní lodě námořnictva

Je jedno, jak velké a moderní mají Spojené státy ozbrojené síly, pokud je nedokáží rychle a v dostatečném množství dopravit na místo.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

V případném konfliktu s Čínou by musely Spojené státy řešit jeden problém. Nejspíše by se odehrával v blízkosti Číny, nejpravděpodobnější hrozbou je čínský útok na Tchaj-wan. Tomu Američané slíbili pomoci. Ale musí vyřešit jeden oříšek. Od místa bojů je dělí obrovské vzdálenosti Tichého oceánu. A zde mohou na jejich přepravní lodi čekat čínské ponorky, lodě a letadla.

Logistika je klíčová

To je obrovský problém. K tomu, aby se dalo potřebné množství materiálu dopravit, je potřeba dostatek speciálních přepravních lodí. Jejich flotilu by teoreticky USA potřebovaly navýšit o šedesát plavidel. To by ale znamenalo investici mnoha miliard dolarů v době, kdy už tak je na válečná plavidla prostředků nedostatek. Navíc tyto specializované lodě by po většinu času zahálely v přístavu.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Problém je i bezpečnost takových plaveb. Američané by pravděpodobně museli zavést systém konvojů přepravních lodí podobně jako za druhé světové války. Aby dostatečně plavidla ochránili. Ale nejen to. V roce 2019 se americké námořnictvo pokusilo provést simulovaný test plavby pěti přepravních lodí nepřátelskými vodami. Pluly bez doprovodu a měly čelit nepřátelským ponorkám a minám.

Úplný zákaz elektroniky

Plavidla se musela chovat co nejvíce nenápadně a tiše. Všichni členové posádek nesměli používat žádnou elektroniku. Lodě pracovaly v takzvaném zatemnělém režimu, aby z nich vyzařovalo co nejméně energie a hluku. Taková opatření jsou nutná, protože USA ani při velikosti svého námořnictva prostě nemají dostatek eskortních lodí. Musí proto používat takové taktiky nebo si nové lodi pořídit.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

V roce 2019 disponovaly flotilou 290 prvoliniových válečných plavidel. Hlavně z důvodu rostoucí námořní moci síly Číny je plánují rozšířit. Ve třicátých letech by americké námořnictvo rádo disponovalo 355 válečnými plavidly. To je velmi komplikovaný úkol, protože každý rok se mu nedostává několik miliard dolarů. Proto existují plány například na stavbu levnějších fregat, které by mohly převzít část úkolů drahých torpédoborců.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články