Schyluje se k nukleární válce? Stačí k tomu jediný omyl, uvedl odborník

Mezi jadernými mocnostmi existuje napětí, které se v posledních letech spíše prohlubuje. Země přitom disponují zbraněmi, které mohou protivníky zmást.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ačkoli bylo během studené války napětí mezi mocnostmi mnohem větší než v současnosti, paradoxně by mohl nějaký konvenční konflikt snadněji přerůst v jaderný snáze nyní než v minulosti. Před nedávnem na to upozornil odborník na jaderné zbraně James Acton. Tato válka by přitom mohla být zcela neúmyslná a jen následkem špatného čtení záměrů protivníka. Vše souvisí se zbraňovými systémy, které se nyní používají.

Dříve bylo jasné, co je jaderné

Podle Actona bylo v období studené války jasné, jaké zbraně jsou a jaké nejsou jaderné. Tehdy mohly jaderné pumy nést konkrétní letouny, případně jejich nosiči byly některé rakety, které se odpalovaly buď z pozemních sil nebo z ponorek. V současnosti je ale situace jiná. Na světě existuje stále více zbraní, které nosí jak konvenční tak jadernou nálož. Pokud by se někdo v jejich určení spletl, je zaděláno na veliký problém.

iZdroj fotografie: Uživatel IceUnshattered / Creative Commons / CC BY-SA

Příkladem může být čínská raketa DF-26. Ta nosí oba druhy náloží. V případě nějakého konfliktu nebo sporu by Čína mohla rozmístit na nějakém území střely s konvenčními hlavicemi. Rozvědka soupeře, například USA, se ale může zmýlit a domnívat se, že jde o jaderné zbraně. V případě odpálení takové rakety my mohl následovat jaderný protiúder. Možnost je i opačná. USA se mohou domnívat, že rakety jsou jen konvenční a zaútočit na ně. Ale pokud budou jaderné, Čína to může považovat za nepřiměřenou eskalaci.

Hypersonické zbraně zrychlí útok

Rizikem pro jaderný konflikt je i snaha USA dohnat náskok Číny a Ruska v oblasti hypersonických zbraní. Ty by měly možnost nést i jadernou nálož. Ovšem Rusko i Čína jsou velmi citlivé na své jaderné zbraně umístění v pozemních raketových silech. Vlastnictví hypersonických zbraní, které dolétnou k cíli mnohem rychleji, tato sila činí velmi zranitelná. Krátká doba letu snižuje časové okno pro hrozbu možného protiúderu dřív, než budou tato sila zneškodněna.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Acton upozorňuje i na riziko vývoje protosatelitních zbraní. Třeba americký výstražný systém varující před útokem na USA dokáže zachytit i regionální odpaly raket. Například Rusko by se v případě nějakého konfliktu mohlo snažit americký systém oslepit, aby tyto lokální odpaly neviděl. Pro Spojení státy by ale takový útok mohl být signálem, že soupeř ho chce oslepit, aby snáze překonal protiraketovou obranu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jediným řešení, jak podobná nebezpečí snížit, je vzájemní komunikace nejlépe tří stran, tedy USA, Číny i Ruska. Možností je například zákaz používání zbraní, které by byly nasazovány jako konvenční i jako jaderné, aby se předešlo nechtěnému omylu. Od věci by nebylo ani zakázat vývoj protisatelitních zbraní, aby mocnosti necítily hrozbu pro své sledovací systémy.

Jak velké nebezpečí konflikt, včetně nasazení jaderných zbraní, podle vás existuje?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články