Rusko posílá na hranice s Ukrajinou své nejmodernější tanky T-90, stahování jednotek je diskutabilní

Poslední zprávy o stahování ruských jednotek od hranic s Ukrajinou jsou zřejmě liché. Z Doněcka a Luhaňska jsou hlášena četná porušení příměří.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tuchačevský / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zprávy o situaci na ukrajinských hranicích se mění hodinu od hodiny. Po informaci o stažení 7 000 ruských vojáků přišla varování ze strany amerického prezidenta Joea Bidena přesně opačného charakteru, tuto zprávu potvrzuje video ze sociálních sítí, které ukazuje vlak, naplněný moderní vojenskou technikou, v čele s v současnosti páteřním ruským MBT, T-90M Proryv-3.

Stroje mající moderní prvky T-14 Armata

Na videu lze spatřit 27 modernizovaných tanků T-90 v Kurské oblasti, pouhých 83 kilometrů od ukrajinských hranic. Proryv-3 je modernizovaná verze původního T-90 a nezpochybnitelně patří mezi nejlepší hlavní bojové tanky na světě. Zachovávají si svojí původní spolehlivost a minimální nároky na údržbu, ale jsou zároveň osazeny novým věžovým modulem s dělem ráže 125 mm, které má účinný dostřel až 5 km.

Dělo může používat vysoce moderní, podkaliberní, munici a řízené střely. Tank má zvýšenou bezpečnost a zároveň zvětšený vnitřní prostor pro posádku tanku, věčný problém ruských strojů. Nový motor dodává tradiční výrobce Uralvagonzavod, jedná se o diesel s výkonem 842 kW (1130 koní). Modernizace T-90 byla zvolena z důvodu příliš vysokých výrobních nákladů na Armatu a problémů při rozjetí její sériové výroby.

Vzhledem k poslední reakci Kremlu na jednání se západními zeměmi, včetně požadavku na návrat vojenského potenciálu a infrastruktury NATO do roku 1997, což se blízce dotýká i České republiky, je zjevné, že kompromisu se nedaří dosáhnout a situace se postupně stává patovou. Rusové dále odmítají potenciální dohody, které by počítaly s rozšířením NATO o Gruzii a Ukrajinu.

Požadují stažení jaderných zbraní ze států NATO, kde jsou v dostřelu do Ruska. Požadavků je celá řada a zdá se, že Vladimír Putin si uvědomil, že pokud teď ustoupí, bude zjevné, že nedosáhl ničeho a utrpí prestiž Ruska. Západní země ovšem také nechtějí a kvůli vlastním voličům ani nemohou ustupovat. Napětí tedy bude zřejmě pokračovat i s množstvím zpráv na téma, kdy Rusko zaútočí a jak.

Dojde k otevřenému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou?

Zdroj: defence-blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články