Kurdské bojovnice, odvážné ženy, před kterými se třásli strachem vojáci Islámského státu. Jejich největší noční můra

Kurdové mají oddíly složené jen z žen. Vyznamenaly se především v bojích s Islámským státem a těší se nebývalé prestiži i amerických speciálů.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kurdishstruggle / Creative Commons / CC BY
                   

Když v minulých letech bojovali teroristé z Islámského státu s kurdskými bojovníky, obávali se, aby proti nim nestály kurdské ženské jednotky YPJ. K obavám měli několik důvodů. Uznávaje radikální muslimské hodnoty považovali ženy za podřízené mužům a osoby, které se mají starat o domácnost. Smrt z rukou ženy tak v jejich očích byla potupa. Druhým důvodem byla vysoká morálka i bojové kvality kurdských žen.

Proslavily se obranou Kobani

Skutečnost, že v kurdských ozbrojených silách bojují ženy, není novinkou. Ale veřejnost si to uvědomila v teprve v posledních letech. Přispěla tomu média a například spisovatelka Gayle Tzemach Lemmonová svojí knihou Dcery Kobani. V ní popisuje asi nejznámější boj kurdských žen proti islamistů při obraně města Kobani na severu Sýrie. To YPJ doslova vděčí za svoji svobodu vykoupenou mnoha obětmi.

iZdroj fotografie: Uživatel Kurdishstruggle / Creative Commons / CC BY

Ale v knize se popisuje celé tažení proti Islámskému státu. Bitvy o města jakými byl boj o Manbídž v roce 2016. Při něm šly ženy za noční akce jako první a zajistily břeh řeky Eufrat, kterou Kurdové překračovali. Posléze pokračovaly až do hlavního města Rakka. Jak proslulost YPJ rostla, přidávalo se k nim stále více bojovnic. Nejen ze Sýrie nebo Iráku, ale přišly ženy z Turecka, Íránu a dalších států světa.

Mnohé byly vychovány v tom, že se mužům nevyrovnají, ale hrdinný boj zcela změnil jejich názor. I postoje jejich okolí. Ženy měly velký respekt i u speciálních jednotek USA, které s nimi proti islamistům bojovaly. O to více je pak mrzelo, když prezident Donald Trump po dohodě v tureckým prezidentem Erdoganem kurdské jednotky obětoval a Turecko obsadilo část kurdských území v Sýrii. YPJ byly připraveny bojovat, ale nakonec se po dohodě stáhly.

V očích Turků blízko teroristům

V kurdských ozbrojených silách ženy bojovaly ve smíšených jednotkách. Čistě ženské oddíly byly založeny v roce 2012 a automaticky do nich přešly všechny bojovnice. O dva roky později již YPJ měly několik praporů tvořených sedmi tisíci bojovnic ve věku od 18 do 40 let. V roce 2014 se účastnily nejen bitvy o Kobani, ale i akci kolem irácké hory Sindžár. Zde se podílely na záchraně tisíce členů komunity jezídů.

iZdroj fotografie: Uživatel VOA / Public domai

Jednotky YPJ jsou úzce spojené se Sjednocenou demokratickou stranou, což je kurdská politická strana na severu Sýrie. Její politika vychází liberální socialistické filozofie Abdullaha Öcalana a turecké Kurdské strany pracujících. Tu turecká vláda označuje za teroristickou organizaci a s jejími členy svedla řadu bojů. Öcalan si odpykává doživotní trest v tureckém vězení. Při turecké ofenzívě v Sýrii v roce 2019 se YPJ s Turky opakovaně střetly.

Stavy YPJ se odhadují na zhruba 24 tisíc bojovnic. Většinou jsou vyzbrojeny lehkými zbraněmi, jako jsou útočné pušky AK-47, kulomety, protitankové rakety a různě upravená obrněná vozidla. Kromě Kurdek v nich působí i ženy ze zahraničí. Známou se stala britská feministka Anna Cambellová, která v roce 2018 zahynula při tureckém útoku. YPJ byly obviněny i z toho že v nich bojují dívky mladší 18 let. Mnohdy proto, aby se vyhnuly nuceným manželstvím.

Zdroj: ForeignPolicy

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články