Kypr předá Ukrajině vojenskou techniku ruské výroby. Avšak pouze za předpokladu, že získá odpovídající vybavení od západních zemí

Francie už nyní, v rámci dohody, která byla podepsána v únoru 2020, přispívá Kypru na modernizaci jeho protivzdušné obrany pomocí raket krátkého doletu Mistral a střel Exocet.

i Zdroj fotografie: Cyprus Ministry of Defence
                   

Američtí představitelé působící na Kypru požádali tamní vládu, zda by byla ve světle ruské invaze přístupná přesunu ruských zbraní na Ukrajinu. Předmětem zájmu jsou především kyperské protiletadlové zbraně, tanky a bitevní vrtulníky. Konkrétně by se pak mělo jednat o 9K330 Tor, vycházející ze známějšího sovětského systému 9K33 Osa. Dále relativně moderní protiletadlový systém BUK M-2, tanky T-80U, transportéry BMP3 a vrtulníky Mil Mi-24. Rozhodne-li se Kypr předat zbraně Ukrajině, bude jejich arzenál nahrazen odpovídajícími americkými zbraněmi.

Transfer komplikují i technické záležitosti

Podle ministra obrany Charalambose Petridese byla americká výzva přijata přinejmenším pozitivně, zdůraznil však, že záležitost ztěžují otázky praktických aspektů, jako je například samotný způsob obměny systémů. A to vzhledem k trvajícímu americkému zbrojnímu embargu vůči republice. Zároveň upozornil na nutnost přezkoumat smlouvy, na jejichž základě byly zbraně ruské výroby pořízeny, a posoudit, zda je vůbec legálně možné přistoupit na jejich předání do rukou jiné země.

Harris Georgiades, místopředseda vládnoucí strany Disy, vyjádřil transferu zbraní Ukrajině stranickou podporu, ovšem pouze za předpokladu, že nedojde k přílišnému omezení, či dokonce ohrožení bezpečnosti republiky. Pokud by existovala nějaká cesta, která by umožňovala nahradit část výzbroje Národní gardy způsobem, jenž by neomezil obranyschopnost Kypru, nevyžadoval vysoké finanční náklady a byl v souladu s vlastní politikou státu, pak by dle jeho slov měla být tato alternativa důkladně přezkoumána.

Výměnou za zbraně zrušení embarga  

Náklady na údržbu ruských zbraní se vzhledem k tvrdým sankcím uvaleným na Rusko v příštím desetiletí pravděpodobně pořádně prodraží. Sankce narušují způsobilost Moskvy poskytovat náhradní díly, jakožto i případnou technickou podporu při údržbě ruských systémů zemím, které tuto techniku využívají. Ve světle ukrajinské invaze by se tak Kypr mohl i přes prvotní váhání nakonec přece jen rozhodnout, že předání ruských systémů Ukrajině bude pro jeho vlastní zájmy nanejvýš výhodné.

Jedná se totiž o jedinečnou příležitost, jak získat adekvátní, či dokonce kvalitnější západní výbavu. Spojené státy v září 2020 částečně zrušily zbraňové embargo, které uvalily na Kypr v listopadu roku 1987. Výměnou za transfer nezbytně nutného vojenského materiálu na Ukrajinu by pak toto embargo mohl Washington zrušit úplně.

Zveřejnil(a) Jarek Łukaszewicz dne Pátek 8. dubna 2022

Vzhledem k výše zmíněnému americkému zbrojnímu embargu neměl Kypr prakticky jinou možnost, než se s otázkou zbrojní spolupráce obrátit právě na Moskvu. Tento malý řecký národ se totiž už téměř půl století potýká se separatistickým územím na severu ostrova, podporovaným Tureckem. Nehledě na to, že Moskva byla vzhledem ke své finanční situaci jistě více než ochotna poskytnout Kypru své zbraně. A to bez ohledu na možné politické dopady.

Kypr by mohl mít zájem o systém Patriot

Kypr disponuje celou řadou zbraní, o které by Kyjev bezpochyby velmi stál. Provozuje například ruské raketové systémy krátkého dosahu 9K330 Tor a komplety středního dosahu 9K37 Buk, jež by mohly významně posílit ukrajinskou protiletadlovou obranu. V 90. letech a v roce 2010 tato ostrovní republika od Ruska navíc zakoupila více než 80 kusů tanků T-80U a T-80UK. A rovněž také obrněné transportéry BMP-3.

Následně pak své investice ještě navýšila nákupem vysoce pokročilých raketových systémů protiletadlové obrany S-300PMU-1 s dlouhým dosahem, které ale po krizi s Tureckem předala Řecku. Není pochyb, že ukrajinské ozbrojené síly, které jsou se zbraněmi ruské výroby velmi dobře obeznámeny, především pak s tanky T-80, by dodávku kyperského arzenálu jistě velice ocenily. Otázkou ovšem zůstává, čím Kypr ruské zbraně nahradí.

Kyperská média již v lednu informovala, že příslušníci ozbrojených sil prakticky dospěli k závěru ohledně požadavků na nové protiletadlové systémy. Jednat by se tedy mělo ideálně o komplety, které budou schopny zajistit ochranu obyvatelstva před jakoukoliv hrozbou uvnitř kyperského vzdušného prostoru. A to vytvořením vzdušného štítu nad celým ostrovem.

Mezi požadovanými komplety by se tak mohly dost dobře objevit i střely MIM-104 Patriot. Nicméně panují určité pochybnosti ohledně případného zájmu ze strany USA o jejich poskytnutí. Momentálně tak není ani zdaleka jasné, jakými prostředky bude chtít Kypr své letité ruské systémy nahradit. Ačkoliv se to možná již velmi brzy dozvíme.

Očekávaná dodávka zbraní z Francie

V současné době již Kypr očekává dodávku francouzských těžkých podzvukových protilodních střel Exocet Block 3. Ty mají ve srovnání s Exocet Block 2 více než dvojnásobný dolet. A rovněž se proslýchá, že Řecko dodalo Kypru některé ze svých starších stíhaček francouzské výroby Mirage 2000. Tato zpráva se však jeví jako značně diskutabilní a prozatím ji nelze nezávisle ověřit.

Bez ohledu na to, jaký systém představitelé ostrovní republiky nakonec zvolí, představuje současná situace pro Kypr bezpochyby jedinečnou příležitost, jak vylepšit vojenský potenciál země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupí na žádost ukrajinského velvyslanectví na Kypru před kyperským parlamentem formou telekonference. Oproti Řecku se na Kypru nevyskytly žádné protesty z řad tamních politických stran. Datum konference bude oznámeno dodatečně.

Jak myslíte, že se Kypr v této situaci rozhodne?

Zdroj: Forbes

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články