Česká státní firma zmodernizuje vrtulníky pro armádu a policii Severní Makedonie. Významná zakázka, která může ČR polepšit

LOM Praha má nakročeno k uzavření významné zakázky pro Severní Makedonii. Na základě memoranda by měla opravit dva armádní a dva policejní vrtulníky Mil.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Uzavření obchodu na úrovni vlád se zapojením českých firem musí předcházet memorandum, které tento měsíc podepsal šéf rezortu Lubomír Metnar s makedonskou ministryní obrany Radmilou Shekerinskou a ministrem vnitra Oliverem Spasovskim.

Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany uvedla: „Přesná specifikace modernizace a oprav bude otázkou dalšího vyjednávání LOM Praha. Finanční objem zakázky proto zatím není možné konkretizovat. Řádově půjde o několik stovek milionů korun,“

Co bude probíhat dále?

Memorandum o spolupráci je výsledkem dlouhodobé diplomatické podpory Severní Makedonie ze strany České republiky, a především i úsilí českého zastupitelského úřadu ve Skopji. Letecký průmysl není jedinou oblastí, v které mohou české firmy v Severní Makedonii uspět.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Pro český obranný průmysl obecně se aktuálně v této malé balkánské zemi naskýtá řada příležitostí. I proto ambasáda v polovině letošního dubna uspořádala spolu s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu webinář, díky němuž propojila české firmy spolu s makedonskými ministerstvy, které budou v příštích měsících a letech vypisovat tendry na modernizaci tamější armády.

Vybavení Severní Makedonie armády

Severomakedonská armáda má v současnosti zhruba 8 500 vojáků. Hlavní části výzbroje tvoří pestrá směsice obrněných vozidel a tanků ruské, německé a americké výroby. Země nemá vlastní nadzvukové letectvo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Papírově má armáda 4 transportní stroje Mi-8/17, 6 bitevníků Mi-24 a 4 cvičné stroje Bell 206. Policejní vrtulníková jednotka pak disponuje třemi stroji Mi-17 a dvěma modernějšími americkými vrtulníky Bell.

Metnar v Severní Makedonii jednal o bilaterálních vztazích a spolupráci v rámci NATO.

“Severní Makedonie je pro Českou republiku velmi důležitým partnerem. V loňském roce se podařilo úspěšně dokončit proces jejího vstupu do NATO a podporujeme i vstup země do Evropské unie,” dodal Metnar.

Modernizace a generální oprava vrtulníků má být podle něj důležitým milníkem vzájemné spolupráce.

Jiří Protiva, ředitel LOM Praha k tomu dodává: „Vítáme příležitost spolupráce s ozbrojenými složkami Severní Makedonie. Předpokládáme, že první dva stroje Mil přepravíme do Prahy ještě během letošního roku.”

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Už loni česká vláda schválila finanční dar 5 milionů korun na nákup protichemického ochranného vybavení pro severomakedonské ozbrojené síly. Další prostředky chce Česko svému spojenci věnovat na zajištění ochrany utajovaných informací podle standardů NATO.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články