Mechanik omylem zavadil o kabel ve stíhačce a spustil střelbu z nabitého kanónu. Škoda se vyšplhala přes 300 milionů korun

Velmi špatný den měl mechanik belgického letectva, který omylem při rutinní práci zavadil o kabel a aktivoval palbu z vysoce výkonného děla.

i Zdroj fotografie: PxHere
                   

Když někdo řekne, že má špatný den, měl by si opravdu rozmyslet, jestli je toto označení správné. Dokonalý příkladem toho, co toto tvrzení opravdu znamená, je nešťastná nehoda v hangáru u stíhaček. Nepozorný mechanik totiž při práci na jednom ze stíhacích letounů omylem zavadil o kabel, a způsobil škodu v řádech milionů korun. Nutné je podotknout, že v celé nešťastné situaci sehrálo roli několik dalších faktorů, bez kterých by k ničemu takovému vůbec nedošlo.

Mechanik zavadil o kabel, který spustil palbu z kanonu

Nešťastná scéna v hangáru připomínala akční film. Mechanik při běžné práci na belgickém stíhacím letounu F-16 omylem potáhl za špatný kabel a spustil nabitý 20mm rotační kanon. Jeho výstřely zasáhly další dvě letadla F-16, které byly v bezprostřední blízkosti. Jeden stroj F-16AM začal hořet a následně i explodoval, a druhý zasažený byl poškozen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeden kabel způsobil škodu více než 317 milionů korun

K tomu všemu se ještě při nehodě zranili dva mechanici, kteří byli poblíž. Belgické letectvo tak během několika málo vteřin v důsledku špatného pohybu jednoho z mechaniků přišlo o dvě stíhačky F-16, a navíc se jim zranili dva mechanici. Velmi smolný incident se stal na belgické letecké základně Florennes. Vzniklá škoda se vyšplhala nejméně na 317 milionu korun.

Kromě špatného pohybu měl mechanik smůlu ještě v jiných věcech

Mechanici později prozradili, že vůbec netuší, jak dlouho byl kanon v chodu. Protože se jednalo o šestiválcový 20mm Vulcan M61A-1, který vystřelí 6 000 ran za minutu, není se čemu divit, že je vzniklá škoda tak velká. Mechanikovu smůlu potvrzuje i to, že v tomto incidentu sehrálo roli ještě několik dalších faktorů. Kanon neměl být v tu chvíli vůbec nabitý, a obě poškozené stíhačky mohly stát úplně na jiném místě.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články