Mezi Srbskem a Kosovem to opět hřmí. Vrátí se armáda na Balkán?

V devadesátých letech se mezi Kosovskými Albánci a Srby probíhaly boje. Srbové se s odtržením Kosova nesmířili, napětí trvá do dnešních dnů.

i Zdroj fotografie: Uživatel SUHEJLO / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na konci září se na hranice Kosova a Srbska začaly vracet vzpomínky na konflikt mezi kosovskými Albánci a Srby. Ten si vyžádal mnoho obětí a mnozí lidé byli kvůli národnosti vysídleni ze svých domovů. Na konci září se situace na hranicích mezi oběma státy zvýšilo napětí. Srbsko dokonce začalo k hranicím přesouvat tanky a další techniku. Situaci nakonec zachránila dohoda zprostředkovaná EU.

Tanky a vrtulníky i stíhačky

Kromě tanků a obrněných transportérů na hranicích létaly i vrtulníky a bojové letouny. Srbsko tak reagovalo kvůli situaci na severu Kosova, kde žije velké srbské komunita. Ta protestovala proti rozhodnutí kosovských úřadů. Ty začaly všem vozidlům měnit srbské poznávací značky za kosovské. Za výměnu musel majitel vozidla zaplatit poplatek. Kdo se nepodvolil, nemohl autem do Kosova vjet.

Kosovská vláda také poslala na nějaké přechody speciální jednotky, které byly vybavené těžkou technikou. Srbové totiž na své území nepouštějí automobily s kosovskou poznávací značkou již řadu let a požadují také výměnu značek. Krok Kosova z 20. září tak byl vlastně reciproční. Srbové ale začali na protest blokovat dva přechody.

V Kosovu je základna USA

Nakonec se do sporu vložila Evropská unie. Spojené státy, které mají v Kosovu základnu a místní vládu podporují, se nechtěly v problému příliš angažovat. Srbsko má naopak velmi dobré vztahy s Ruskou federací, které mu v posledních letech dodalo i řadu zbraní. Po sérii jednání Kosovo kývlo na stažení svých speciálních jednotek. Srbové naopak odstranili překážky ze zablokovaných přechodů.

Na situaci začali dohlížet vojáci mírových sil KFOR. Problém s poznávacími značkami oba státy vyřešily dohodou, že se na hranicích budou přelepovat speciálními nálepkami. Obě strany se budou snažit najít nějakou přijatelnou dohodu. Válka v Kosovu probíhala od od 28. února 1998 do 11. června 1999. NATO přimělo Srbsko se z Kosova stáhnout bombardováním. Později vyhlášenou nezávislost Kosova Srbsko neuznává.

Domníváte se, že mezi Kosovem a Srbskem může opět vypuknout válka?

Zdroj: iROZHLAS, Reuters, Telegraf, B92, MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články