Ministerstvo obrany dostane podle návrhu rozpočtu na příští 3 roky méně až o 17 miliard. Armáda je v ohrožení

Škrty rozpočtu ministerstva obrany zásadně ovlivní strategické zakázky, zejména nákup bojových vozidel pěchoty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozpočet pro ministerstvo obrany se stále mění, což značně komplikuje plánování zakázek a modernizaci armády České republiky. Pro následující tři roky je rozpočet velmi detailní, ale došlo v něm opět ke změnám. To je pro ministerstvo obrany problém, protože zakázky se plánují i deset let předem. Ministerstvo financí se ale vyjádřilo, že rozpočet pro MO dlouhodobě roste a v následujících letech se rovněž dá očekávat zvýšení. 

Plány zakázek pro MO se musí přepracovat

Dle ekonomické náměstkyně Blanky Cupákové je sice pravda, že rozpočet pro ministerstvo obrany i v příštích letech poroste. Co je ale problémem, je jakási vyváženost financování. Tvrdí, že z hlediska stability MO přišlo o skoro 12 miliard v letech 2022 a 2023. A také plány na rok 2024 byly jiné a byl by zapotřebí rozpočet vyšší. V tuto chvíli jsou tedy dle jejích slov plány zakázek pro ministerstvo obrany naprosto k přepracování. Již na jejich nové podobě pracuje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V novém návrhu rozpočtu je uvedena částka 90 miliard, přičemž podle původního plánu mělo ministerstvo v příštím roce získat 95 miliard korun. V roce 2023 budou náklady na obranu o více než 6,5 miliardy korun nižší, než vláda původně zamýšlela. Z toho důvodu tak bude ministerstvo obrany s ministerstvem financí dále jednat ve věci škrtů v rozpočtu a chtějí vyjednat nekrácení výdajů na obranu.

Nákup bojových vozidel pěchoty v ohrožení

Dle Schillerové další peníze na ministerstvo obrany již nepůjdou. Údajně nemůže přislíbit, že by částku o výši pět miliard nějak razantně navyšovala. Rozpočet je podle ní už tak dost napjatý. Pokud by ministerstvo obrany muselo plány zakázek pro následující roky přepracovávat, bude to mít vliv i na strategické zakázky. Nejvíce v ohrožení je pak tempo financování bojových vozidel pěchoty. Úplné zrušení zakázky údajně nehrozí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Avšak její financování se bude kvůli škrtům v rozpočtu měnit. Jedná se o největší položku nákupu české armády všech dob, která by měla Česko vyjít na více než 50 miliard. Takzvaná ,,bévépéčka”, neboli bojová vozidla pěchoty, která jsou nepostradatelná ve zrádném terénu, nutně potřebují v České republice svou již novější verzi. Momentálně totiž naše země disponuje 40 let starou technikou. 

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články