Ministři obrany zemí EU se sešli k diskusi nad bezpečností a obrannými možnostmi Evropy

V pátek 20. listopadu se uskutečnila videokonference Řídícího výboru Evropské obranné agentury (EDA). V jejím rámci diskutovali ministři obrany jednotlivých států Koordinované výroční hodnocení obrany (CARD). To podává informace o stavu evropských obranných schopností a možnostech jejich vývoje a vylepšení.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Obrana EU je častou otázkou státníků

Hlavní témata setkání

Hovořilo se především o potřebě propojit zprávu CARD i s dalšími aktivitami a využít její závěry také pro vytváření nových PESCO projektů. Pro Českou republiku jsou významné zejména oblasti vojenské mobility, zdravotnické podpory, obrany proti dronům, umělé inteligence a robotiky.

V této době probíhá také na českém ministerstvu příprava střednědobého plánu na roky 2025-2029, a proto je to skvělá příležitost propojit zájmy národní s těmi, které vyžaduje nadnárodní a evropská spolupráce.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Spolupráce jako cesta k úspěchu

Po ukončení výše zmíněného jednání ještě následovala videokonference ministrů obrany EU. Hovořilo se zejména o aktuální situaci v Libyi a diskutovala se i možnosti obnovení výcvikové činnosti EU v Mali. Česká republika v současnosti vede vojenské síly EUTM Mali a společně s dalšími státy podpořila znovuobnovení vojenského výcviku v této oblasti.

Větší spolupráce se zahraničními partnery

Hlavní tématem diskuse byla nepochybně oblast Strategického kompasu a Strategické revize PESCO. Jedná se o nový dokument, který dále rozpracovává úkoly z Globální strategie EU z roku 2016. Jeho cílem je především přispět k posílení role EU v oblasti bezpečnosti a obrany. Ministři obrany zemí EU také věří, že by EU měla hrát větší roli v bezpečnosti na globální úrovni a v tomto směru se hovořilo zejména o užší spolupráci s USA a Velkou Británií. Čeští zástupci také apelovali na dosahování lepších a hmatatelnějších výsledků v rámci projektů PESCO a informovali své kolegy o postupu při řešení problematiky elektronického boje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
adbz.cz
adbz.cz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli