Ministři obrany zemí EU se sešli k diskusi nad bezpečností a obrannými možnostmi Evropy

V pátek 20. listopadu se uskutečnila videokonference Řídícího výboru Evropské obranné agentury (EDA). V jejím rámci diskutovali ministři obrany jednotlivých států Koordinované výroční hodnocení obrany (CARD). To podává informace o stavu evropských obranných schopností a možnostech jejich vývoje a vylepšení.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Obrana EU je častou otázkou státníků

Hlavní témata setkání

Hovořilo se především o potřebě propojit zprávu CARD i s dalšími aktivitami a využít její závěry také pro vytváření nových PESCO projektů. Pro Českou republiku jsou významné zejména oblasti vojenské mobility, zdravotnické podpory, obrany proti dronům, umělé inteligence a robotiky.

V této době probíhá také na českém ministerstvu příprava střednědobého plánu na roky 2025-2029, a proto je to skvělá příležitost propojit zájmy národní s těmi, které vyžaduje nadnárodní a evropská spolupráce.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Spolupráce jako cesta k úspěchu

Po ukončení výše zmíněného jednání ještě následovala videokonference ministrů obrany EU. Hovořilo se zejména o aktuální situaci v Libyi a diskutovala se i možnosti obnovení výcvikové činnosti EU v Mali. Česká republika v současnosti vede vojenské síly EUTM Mali a společně s dalšími státy podpořila znovuobnovení vojenského výcviku v této oblasti.

Větší spolupráce se zahraničními partnery

Hlavní tématem diskuse byla nepochybně oblast Strategického kompasu a Strategické revize PESCO. Jedná se o nový dokument, který dále rozpracovává úkoly z Globální strategie EU z roku 2016. Jeho cílem je především přispět k posílení role EU v oblasti bezpečnosti a obrany. Ministři obrany zemí EU také věří, že by EU měla hrát větší roli v bezpečnosti na globální úrovni a v tomto směru se hovořilo zejména o užší spolupráci s USA a Velkou Británií. Čeští zástupci také apelovali na dosahování lepších a hmatatelnějších výsledků v rámci projektů PESCO a informovali své kolegy o postupu při řešení problematiky elektronického boje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články