Muskův Space X Starlink sehrává na Ukrajině významnou roli. Pentagon může jen závidět a učit se

Díky rychlému zásahu inženýrů společnosti SpaceX se podařilo zabránit ruskému útoku. Na internetovém spojení Starlink jsou závislé ukrajinské ozbrojené i záchranné složky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

SpaceX darovala Ukrajině terminály Starlink již na počátku války, aby tak ozbrojené a záchranářské složky mohly zůstat ve spojení i v době, kdy internetové sítě čelí četným nepřátelským útokům. Ačkoli byl Muskův počin zpočátku označen pouze za drahou reklamní kampaň, nyní se ukázalo, že satelity odvádí svou práci opravdu skvěle. Dokonce i americkému Pentagonu, který v kybernetické obraně poněkud zaostává, nezbývá nic jiného, než závistivě sledovat, jak kosmická společnost efektivně bojuje s ruskými kybernetickými útoky.

Terminály byly dodány obratem

Ukrajinská vláda se v únoru obrátila na americkou společnost SpaceX s žádostí o dodávku internetových terminálů Starlink. Ukrajinská internetová infrastruktura byla v důsledku válečného konfliktu, především tedy zásluhou ruských hackerů, významně poškozena a Muskovy terminály představovaly jedno z mála schůdných východisek, jak si udržet stabilní a bezpečné internetové rozhraní. V této souvislosti je třeba znovu připomenout, že stále platí stará vojenská zásada, kde není spojení, tam není velení.

Společnost reagovala na žádost velice rychle a na Ukrajinu obratem odeslala 5 000 terminálů, přičemž 3 667 kusů šlo přímo z kapsy SpaceX a dalších 1 333 kusů zakoupila pro Ukrajinu Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj. První zásilka terminálů dorazila do válkou zmítané země pouhé dva dny po výzvě. Dodávky pak pokračovaly i v následujících týdnech.

Poslední oficiálně potvrzená dodávka dorazila na Ukrajinu 18. března. Starlink jinak komerčně poskytuje vysokorychlostní širokopásmový internet po celém světě podle zásady „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, ale v případě specifické prosby Ukrajiny zde sehrálo svoji úlohu válečné dění na Ukrajině, i když nepochybujme o tom, že dodávky pro Ukrajinu Elon Musk využije i k reklamě.

Rychlá odpověď na ruský útok

S využitím pokročilých satelitů na nízké oběžné dráze umožňuje Starlink běžně videohovory, online hraní her, streamování a další aktivity s vysokou přenosovou rychlostí, což dosud nebylo u běžného satelitního internetu pomocí geostacionárních družic možné. Uživatelé Starlinku na většině míst na světě získávají rychlost připojení mezi 100 Mb/s 200 Mb/s se zpožděním signálu pouhých 20 ms.

Na Ukrajině dle zakladatele a generálního ředitele společnosti SpaceX, Elona Muska, byly u některých terminálů Starlink, nacházejících se v blízkosti frontové linie, zaznamenány ruské pokusy o rušení signálu. S velkou pravděpodobností se jednalo a kybernetické útoky ze strany ruských jednotek elektronického boje. Ruská vojska v oblasti elektronického boje ale bojují zdá se minulou válku.

A jak se ukazuje, na nové technologie nejsou tak docela připravena. Systém Starlink Rusku značně vadí. Občas probleskují zprávy i o tom, že ruská strana dokonce uvažuje o nějakém způsobu zničení satelitů Elona Muska na oběžné dráze, ale to jsou jen plané úvahy. Vzhledem k počtu a operativnosti nasazování satelitů Starlinku to prostě není fyzicky možné.

Musk později na svém Twitteru uvedl, že vývojáři SpaceX byli v odpovědi na problém přímého ruského elektronického útoku na terminály Starlinku velmi pohotoví. Společnost téměř okamžitě přehodnotila své priority a zaměřila se primárně na kybernetickou obranu. Ještě ten den byla vygenerována odpovídající „záplata“, která byla následně odeslána do všech terminálů Starlink. A to s cílem odstranit rušivý signál. Oprava údajně zahrnovala změnu jednoho jediného zdrojového řádku kódu příslušného softwarového programu.

Americká kybernetická obrana strádá

Jednodenní lhůta pro odstranění softwarových závad je běžná například pro komerční firmy, zejména pak pro začínající podniky. Rozhodně se však nejedná o běžný postup vládních institucí. Proto není divu, že Dave Tremper, ředitel odboru elektronického boje pro Úřad ministra obrany, prohlásil, že postup společnosti SpaceX v tomto směru byl doslova dech beroucí. Byrokratický úředník veřejně přiznal, a dokonce si i postěžoval, že mu v efektivní práci překáží vlastní byrokratický systém!? Neuvěřitelné!

Tremper totiž upozornil na skutečnost, že oproti Starlinku je systém amerického Pentagonu v realizaci obdobných náprav značně pozadu. Podle všeho se zmítá ve zbytečně zdlouhavých byrokratických analýzách toho, co se stalo, proč se to stalo a jak to napravit. Vygenerování vhodné odpovědi na daný problém je tak časově velmi náročné.

Myšlenka na americkou vládu, jenž ale dnes v překotně běžících událostech na poli elektronického a informačního boje nedokáže během 24 hodin změnit jediný řádek zdrojového kódu, může být docela deprimující. Na druhou stranu je ale nutné ocenit fakt, že je byrokratický Pentagon alespoň v tomto ohledu sebekritický.

Jak by podle vás mohlo Rusko postupovat na poli elektronické války?

Zdroj: BreakingDefence, BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články