Video: nadšenci stříleli z kanónu bowlingovou kouli rychlostí 380 km/h, lidské tělo rozlámala, o beton se roztříštila

Bowlingová koule sice není klasický dělostřelecký projektil, ale když už na ni dojde, může být v některých případech smrtící. Lidské tělo doslova zdevastuje.

Bowlingové koule i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bowlingová koule je velká a docela těžká, i když právě v hmotnosti jsou největší rozdíly. Jaké by to ale bylo, kdyby se toto sportovní náčiní změnilo v dělovou kouli? Přesně takovou otázku si položili YouTubeři z kanálu Ballistic High-Speed, kteří sestrojili speciální dělo na vystřelování koulí a výsledky zaznamenali na vysokorychlostní kamery. Účinky takové dělostřelby lze sledovat v detailu (i zpomaleně) na videu pod článkem.

Kouli vystřelilo 85 g střelného prachu

Bowlingová koule může mít i více než 7 kilogramů, její průměr činí 21,5 centimetrů (pozor, nejde o kouli na kuželky, ta mívá průměr cca 16 cm a nemá otvory na prsty). Teoreticky se tak na dělostřelbu hodí, i když není příliš odolná, pneboť je její jádro obalené polyuretanem. Ten je sice pevný a pružný, ale není to ocel, železo apod. Pro střelbu takovou koulí je třeba dostatečně velká hlaveň a hnací náplň, YouTubeři použili střelný prach o hmotnosti zhruba 85 gramů. Nutné dodat, že něco podobného je nebezpečné a rozhodně by to neměl nikdo zkoušet.

Bowling iZdroj fotografie: Pexels
Bowling

Pokus jasně ukázal, že lze bowlingovou kouli z improvizovaného děla opravdu vystřelit. Podle měření se dokonce pohybovala rychlostí 380 km/h, i když je otázkou, jak daleko by dokázala doletět, ale toho se pokus netýkal. Kouli zastavila betonová stěna, a to velmi spolehlivě – ačkoliv se může zdát na bowlingové dráze jako tvrdá a nerozbitná, rozhodně to neplatí, když vysokou rychlostí narazí do betonu – polyuretan povolí a rozletí se na kusy.

Prudká rána smete všechny kuželky

Jak by si ale koule vedla, pokud by ji vystřelili proti kuželkám? První pokus průkazný nebyl, protože narazila do podložky, na níž stály, ale druhý již ano. Koule smetla všechny, což není až tak překvapivé, ale alespoň to ukazuje, že rychlý hod v herně má smysl, i když sílu jako dělo žádný člověk nemá. Některé kuželky dokonce koule zlomila, ale dokázaly ji výrazně zbrzdit, protože se následně o beton za nimi neroztříštila.

Kdyby přitom takový projektil zasáhl člověka, byla by to jistá smrt. Figurínu z balistického gelu a imitací kostí zasáhli YouTubeři doprostřed hrudníku – koule prošla skrz a kosti rozlámala na malé kousky – a figuríně dokonce vytrhla páteř. Jedno je jasné, kdyby někdo z takové zbraně střílel, je lepší se držet dále; nehledě na to, že by měly být takové pokusy prováděny v uzavřeném areálu a pod kvalifikovaným dohledem.

Dělo na bowlingové koule

Co říkáte na takový pokus?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články