Nahrazení zastaralého vojenského operačního konceptu je téměř na světě

Od roku 2016 pracují Pentagon a americké pozemní síly, US Army, na novém operačním konceptu multidoménové bitvy, Multi Domain Battle. Počítá se s tím, že tento koncept pomůže udržet americký vojenský vliv nad nejvýchodnějšími evropskými částmi Aliance.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Operační koncept Air-Land Battle z osmdesátých let minulého století je již zmíněným konceptem, Multi Domain Battle, nahrazen.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Cílem je snaha o udržení vojenského vlivu

Důležitost komunikačního spojení

Jakožto velmoc musejí Spojené státy neustále prokazovat svou vojenskou sílu ve své sféře vlivu. To hlavně v okrajových oblastech, jako jsou střední a východní Evropa a Jihočínské moře. Rusko a Čína se však Spojené státy snaží vytlačit právě z těchto oblastí. Americkou sféru vlivu prakticky ohraničuje způsobilost Spojených států projektovat svou vojenskou moc. Cíl, který má Rusko a Čína je co nejvíce zmenšit americkou sféru vlivu, kromě toho mezi Spojenými státy a spojenci přerušováním komunikačních linií.

  • Pozemních
  • Leteckých
  • Námořních

Spojené státy nemohou do oblasti účinně přesouvat své vojáky, a tak nemohou zaručit spojencům bezpečnost, když pro ně neexistuje žádné komunikační spojení. A tím pádem budou opuštěné země hledat ochrannou ruku někde jinde, jak doufá Rusko a Čína.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Multi Domain Battle je koncept známý už od roku 2016

Komplikace způsobené Ruskem

Umožnění americké armádě působit v nejvýchodnějších evropských částech NATO, by měl právě zapříčinit koncept Multi Domain Battle, ovšem teoreticky. V případě konvenční války s Ruskem by pak měl koncept Multi Domain Battle právě zajistit vítězství Spojených států i přes to, že má Rusko v oblasti výhodu moderních a početných systémech odepření přístupu A2/D2, Anti Access/Area Denial. Přesněji řečeno jsou A2/D2 výhradně raketové systémy země-země, jako je například Iskander, nebo země-vzduch, jako je například S-400. Americké jednotky se stejně tak musejí vyrovnat i s faktem, že Rusové mají v této oblasti výhodu času a i prostoru. Aliance Pentagon počítá v případě ruského útoku na exponované části s vysláním pozemních sil, jenž zajistí přístupová místa do oblasti a opanují terén.

Nové poslání amerického letectva

Americké letectvo ovšem ale rozhodně nehodlá umetat cestu pozemním silám, jak tomu je v konceptu Air-Land Battle. V tomto případě to bude naopak a to tak, že pozemní síly pomocí zbraní dlouhého dostřelu, jako je například dalekonosné dělostřelectvo, strategické kanony, raketové systémy, drony a tak podobně, úplně zlikvidují postavení protivzdušné obrany, PVO, nepřítele a vyčistí tak cestu letectvu. Koncepce o takovéto změně si vyžádá nejen novou techniku, ale také samozřejmě i změnu struktury pozemních sil a výcviku. Spojené státy prozatímně exponovaným zemím na východě NATO pomáhají vybudovat jejich vlastní systémy A2/D2 a úspěšně odrazují operace ruských úderníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články