NATO bude reagovat i na útok na svého člena ve vesmíru

Nedávný summit NATO v Bruselu významně pozměnil politiku aliance, která se týká vesmíru. Jakákoli akce proti členu aliance v tomto prostoru povede k aktivaci článku o vzájemné obraně.

i Zdroj fotografie: Edward L. Cooper / Public Domain
                   

Pokud někdo zaútočí na jakýkoli stát Severoatlantické aliance ve vesmíru, bude to považováno za útok na celou alianci. Incident tak může spustit aktivaci článku 5 o vzájemné obraně. Jde o rozhodnutí červnového summitu NATO v Bruselu. Americký prezident Joe Biden během summitu řekl, že se může jednat například o útok na satelit. Aliance tak reaguje na rostoucí schopnosti Číny a Ruska ve vesmíru.

Více než tisíc satelitů

Až dosud by článek o vzájemné obraně aktivoval jen útok na pevnině, moři, ve vzduchu nebo v kyberprostoru. S útokem na oběžné dráze nebo dále od Země ale společná obrana dosud nepočítala. Nyní vůdci 30 zemí NATO konstatovali, že takový útok ohrožuje národní a euroatlantickou prosperitu, bezpečnost a stabilitu a je nutné na něj reagovat.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Test protisatelitní americké rakety SM-3

Na oběžné dráze v současné době obíhá asi dva tisíce různých satelitů. Více než polovina z nich patří zemím NATO. Tvoří jeden z pilířů obrany, protože slouží nejen nejen ke špionáži, ale i vzájemné komunikaci, navigaci, zaměřování zbraní a řadě dalších věcí. Satelity jsou důležité i pro mnoho civilních sektorů. Nějaký druh satelitu má ve vesmíru kolem osmi desítek států a řada soukromých společností.

Protisatelitní zbraně

Největším nebezpečím ve vesmíru nejsou ozbrojené kosmické lodi, ale zbraně ohrožující satelitní sítě. Takzvané protisatelitní zbraně dnes prokazatelně vlastní čtyři státy – USA, Čína, Rusko a Indie. Další, například Francie, avizovaly, že na jejich vývoji pracují. USA a Sovětský svaz na jejich použití pracovali již v 70. a 80. letech. Američané měli například raketu ASM-135, sověti zase testovali laserové zbraně.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of India / GODL-India
Indická PDV Mk-II při testu v roce 2019

Američané dnes umí sestřelit satelity třeba raketami SM-3 odpalovaných z lodí námořnictva. Rusko zase disponuje raketami PL-19 Nudil. Rusko v loňském roce provedlo test zničení satelitu. Čína umí satelity na nízké oběžné dráze sestřelit systémem HQ-19 a oznámila, že jako protisatelitní zbraň může použít balistickou raketu Dong Neng-3. Indie pak protisatelitní raketu PDV Mk-II otestovala v roce 2019.

Zdroj: Defence News

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články