NATO vyjádřilo ČR solidaritu. Rusko přišlo s tvrzením, že celá událost má zakrýt pokus o státní převrat v jiném státě

V souvislosti s výbuchy v muničním skladu Vrbětice v roce 2014 vyjádřily členské státy NATO 22. dubna 2021 solidaritu České republice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nad destabilizačními aktivitami Ruska, které země provádí v euroatlantické oblasti, vyjádřily členské státy NATO hluboké znepokojení. Stalo se tak poté, co 17. 4. premiér České republiky Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem oznámili, že do výbuchu v areálu Vrbětice z roku 2014 byli zapojeni důstojníci z ruských tajných služeb SVR a GRU. Česká republika v reakci na toto zjištění vyhostila 18 členů ruského velvyslanectví v ČR.

Významná podpora

Podpora od členských státu NATO je pro Českou republiku velice důležitá. Mimo NATO České republice vyjádřily podporu i jiné významné státy. Výrazně se proti Rusku ohradila Velká Británie, která vyzývá k opuštění od akcí, které porušují základní mezinárodní normy, a schvalovala kroky českých úřadů. Učinila tak pravděpodobně zejména proto, že z výbuchu ve Vrběticích jsou podezřelí stejní lidé jako z útoku novičokem v britském Salisbury.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z dalších států, které vyjádřily České republice podporu, můžeme jmenovat USA, Polsko, Slovensko a v neposlední řadě Evropskou komisi. Rusko proti tomu tvrdí, že se Česká republika pouze snaží odvést pozornost od pokusu o státní převrat v Bělorusku. Ten údajně připravovali dva muži, ale ruská FSB je zadržela. Za pokusem o převrat má stát USA. Ruská strana jako reakci na vyhoštění svých diplomatů vyhostila 20 českých diplomatů.

Zmatky ve vládě

V souvislosti s oznámením viníků výbuchu ve Vrběticích došlo v české vládě k několika rozporuplným vyjádřením. První takové vyjádření poskytl premiér Andrej Babiš, který nešikovně prohlásil, že nešlo o akt státního terorismu, ale o útok na zboží bulharského obchodníka. Další podobné vyjádření přinesl prezident České republiky Miloš Zeman, když 25. 04. 2021 přednesl projev, ve kterém tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze a že není jisté, že za výbuchem stojí právě Rusko. Tímto od Ruska sklidil chválu, nicméně v Čechách kritiku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zatím poslední kontroverzí spojenou s odhalením příčiny výbuchu ve Vrběticích, je zpráva ze dne 4. 5., která tvrdí, že ministra vnitra Jan Hamáček chtěl údajně jet do Ruska proto, aby skandál o výbuchu ve Vrběticích vyměnil za 1 milion dávek vakcíny Sputnik V a summit prezidentů USA a Ruska v Praze. Ministr vnitra nicméně proklamuje, že je to nesmysl.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články