Základna, která byla nejděsivějším místem v celém Afghánistánu, byla noční můrou všech vojáků

Provincie Paktika ukrývá palebnou základnu, která byla na začátku války v Afghánistánu považována za nejhorší místo v celé zemi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V afghánské provincii Paktika se ukrývá palebná základna, kterou mnozí znají pod názvem Firebase Shkin. Na začátku války v Afghánistánu toto místo představovalo magnet pro povstaleckou činnost. Ne nadarmo si tato základna vysloužila titul nejhoršího místa v celém Afghánistánu. Nachází se přímo na hranici infiltrační cesty pro Taliban z Pákistánu ve vysoké nadmořské výšce, kde bylo problém dostat hlídky.

Základna se často nazývala po padlém vojákovi

Základna se poprvé začal využívat v roce 2002, konkrétně umístěním speciálních jednotek vojáků před předáním konvenční síly od 82. výsadkové divize, která je součástí Task Force Panther. První oběť ve válce proti vzniklému teroru je zde zaznamenána 20. prosince 2002. V akci zde byl zabit Stg. Checo, který byl součástí 504. Výsadkového pluku (PIR). Následně se tato základna často nazývala také Firebase Checo na počest zabitého vojáka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bojovníci z Al-Kajdy přepadli základnu v roce 2003

Dne 25. dubna roku 2003 došlo k přepadení základny bojovníky Al-Kajdy, kteří pomocí zálohy na opačné straně svahu způsobili značné ztráty. V boji byli zabiti dva Američané a několik dalších vojáků utrpělo zranění, včetně velitele roty, seržanta čety a pozorovatele. Jednou z obětí byl voják Jerod Dennis a na jeho počest nesla následně jeho jméno přistávací plocha v Orun-e. Přímo místo bitvy dostalo název Losano Ridge, a to podle zavražděného leteckého kontrolora.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsadkáři utrpěli vysoké ztráty

Výsadkáři se proti bojovníkům z Al-Kajdy do určité míry drželi a donutili je k ústupu zpět přes hranice do Pákistánu, avšak za cenu velkých ztrát. Jednou z největších nevýhod tohoto boje byla blízkost hranic s Pákistánem. Odtud totiž přišla blokace amerických zbraní. Velitel jednotky, kapitán Dave Buffaloe přiznal, že operační tempo bylo velmi náročné, protože bylo v akci nasazeno pouze šest pěších oddílů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Al-Kajda provedla další a propracovanější útok

Dne 31. Srpna 2003 došlo při přestřelce kolem Shkina ke ztrátě dalšího vojáka Evana O’Neilla. Tento útok Al-Kajdy byl mnohem propracovanější než jejich dřívější pokusy. Využili totiž minometné střely, a došlo také k pokusu o sestřelení americké helikoptéry. Boje sledovali i pákistánští pohraničníci, kteří však Americe ani jejím spojencům nepomohli.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články