Video: stačí, aby velitel udělal školáckou chybu, a několik přesných střel může zdevastovat celou kolonu ruských vojenských vozidel

Nekrytého nepřítele může čekat naprostá zkáza během několika sekund – obzvláště pak, když se na něj zaměří zbraň, jakou je raketomet HIMARS.

Ruský vojenský nákladní automobil Ural 4320 i Zdroj fotografie: Uživatel Druschba 4 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z nejúčinnějších metod eliminace nepřítele a omezení jeho možností je útočení na logistické trasy. A pokud ten ke všemu udělá takovou chybu, že zastaví zásobovací konvoj plný vojáků a zbraní v dosahu nepřítele, může být objeven a během krátkého okamžiku utrpět rozsáhlé ztráty. Podobnou událost zachycuje i video pod tímto článkem, na němž je ukázáno zničení ruského konvoje nákladních vozidel se zapřaženými houfnicemi.

Konvoj s děly zastavil na rovné silnici

Z popisů na sociálních sítích vyplývá, že konvoj zastavil na silnici někde v oblasti Záporoží, které je okupované Ruskem od invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Vypátral ho tam ukrajinský průzkumný dron, z nějž také pochází záběry z útoku. Ruský velitel udělal pravděpodobně školáckou chybu, když zastavil na cestě k odpočinku, přičemž vozidla stála na rovné silnici lemované alejí stromů mezi poli, kde zůstala zcela nekrytá, a zároveň byla v dosahu ukrajinských raketometů.

Houfnice D-30 při výstřelu iZdroj fotografie: Uživatel Mil.ru / Creative Commons / CC BY-SA
Houfnice D-30 při výstřelu

Ukrajinská armáda pak využila k útoku pravděpodobně přesně naváděné rakety ze systému HIMARS nebo M270, neboť byl úder velice přesný – nejednalo se o klasický salvový raketomet spoléhající se na plošné pokrytí. Střely z těchto raketometů mohou zasahovat cíle do vzdálenosti zhruba 80 kilometrů, a díky pokročilému navádění s přesností až 1 metru. Mají explozivní hlavici o hmotnosti 91 kilogramů, což na zničení nákladních automobilů více než dostačuje, ale mohou mít i hlavice se 182 tisíci kusy wolframových kuliček.

Houfnice D-30 jsou velmi rozšířené

Pro Ruskou armádu musely být ztráty po útoku citelné – na záběrech je vidět, že byl konvoj tvořen minimálně 4 nákladními automobily, pravděpodobně se jednalo o Ural 4320, a ke všemu se zapřaženými houfnicemi D-30. Jde o sovětské zbraně vyvinuté kolem roku 1960 a ve výzbroji je má nejenom Rusko, ale i Ukrajina a desítky dalších zemí. Tažené dělo má ráži 122 milimetrů a dosah 15,4 kilometrů. I přes to, že již nepatří k nejmodernějším, je stále hojně využívána.

Vozidla Ural 4320 pak patří ke standardním středním nákladním automobilům používaným ruskou armádou, ale stejně tak byly vyvezeny do řady zemí. Jejich konstrukce pochází z dob Sovětského svazu, konkrétně ze 70. let 20. století. Existují ve variantách 4×4 i 6×6, a v tomto případě se jednalo o jejich šestikolovou verzi. Podle typu mohou přepravovat náklad o hmotnosti 5 až 6 tun a táhnout až 11,5 tun, přičemž dosahují rychlosti kolem 80 km/h. Mají velmi dobrou průchodnost terénem a jsou proto často užívána jako dělostřelecké tahače.

Proč asi velitel konvoje zastavil na dostřel Ukrajinců?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články