Německo i v krizi investuje do své bezpečnosti. Připravuje se na nečekanou hrozbu

Zatímco Česká republika v reakci na pandemii a ekonomickou krizi, která s ní ruku v ruce přichází, škrtá zejména v rozpočtu ministerstva obrany, sousední Německo se rozhodlo jít jinou cestou.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Namísto šetření a rušení armádních tendrů naopak investuje. Podmínkou pro úspěšnou účast v tendrech však je, aby firmy a jejich dodavatelé využívaly německé výrobní kapacity a pracovní sílu. V konečném důsledku jsou tak investice do bezpečnosti Německa zároveň investičními pobídkami a podporou pro místní průmysl.

Demonstrátor námořního laserového systému

Jedním ze zajímavým příkladů takových investic, které podporují nejen průmysl jako takový, ale i aplikovaný výzkum a technologické inovace, je zakázka na nový demonstrátor námořního laserového systému. Tato zakázka byla německým federálním ministerstvem obrany udělena konsorciu ARGE, ve kterém hrají důležitou roli společnost Rheinmetall Waffe Munition a německá pobočka renomované francouzské zbrojovky MBDA.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Německo investuje i nyní

Testování demonstrátoru by podle oficiálních informací mělo proběhnout za reálných podmínek, aby bylo co nejefektivnější. Součástí nového demonstrátoru, který bude v roce 2022 naistalován na fregaty třídy Sachsen, mají být mimo jiné:

  • Inovovaný sledovací systém
  • Konzole operátora s pokročilým software
  • Nové řešení propojení laserové zbraně s velícím a kontrolním systémem
  • Efektivní naváděcí systém pro laserové paprsky
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Inovace jsou podle všeho na místě

Nejen podpora těžkého průmyslu

Jak už z vyplývá krátkého seznamu výše, investice do armádních zakázek už dnes zdaleka není jen podporou do těžkého průmyslu. Moderní zbraňové systémy vyžadují také řadu pokročilých technologií a speciální materiály či technická řešení. V konečném důsledku tak zbrojařské firmy vytváří dlouhé dodavatelské řetězce a odebírají produkty firem z mnoha různých oborů. Kromě toho by pochopitelně měla být bezpečnost státu prioritou každé vlády.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články