Čínou vyzbrojovaná Nigérie je africká regionální velmoc s velkým problémem s teroristy z Boko Haram

I bohaté státy v Africe se mohou potýkat s problémy, které jsou velmi obtížně řešitelné. Situaci zde ovlivňují kmenové svazky a obrovská míra korupce.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kaizenify / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejbohatším státem afrického kontinentu je v současné době Nigérie. Se svými 211 miliony obyvatel je i nejlidnatější zemí černého kontinentu. I když zde v posledních letech existuje demokratická forma vlády, určitě nejde o demokracii západního stylu. Země se potýká s obrovskou mírou korupce a aktivní činností teroristů, kteří v poslední době zabili mnoho obyvatel. Na africké poměry silné ozbrojené síly jsou ale mocnou silou, která působí nebo působila jako stabilizující faktor i některých okolních zemí.

Léta občanských válek a vojenských převratů

Samostatná Nigérie vznikla v roce 1960, kdy získala nezávislost na Velké Británii. První desetiletí nového státu rozhodně nebyla růžová. Byla zde občanská válka a vystřídalo se zde i několik vojenských režimů. Situace se změnila v roce 1999, kdy zde byly vypsány svobodné volby. Lidé mají možnost se v nich vyjádřit. V roce 2015 je vyhrál opoziční kandidát na prezidenta a předání moci proběhlo pokojně. Existuje zde pravidlo, že jeden z dvojice prezident a viceprezident je křesťan a druhý muslim.

iZdroj fotografie: Bayo Omoboriowo / Creative Commons / CC BY-SA
Prezident Nigérie Muhammadu Buhari

Křesťané v zemi mírně převažují, ale počet muslimů stoupá a bude brzy většinový. Problém je, že mezi muslimskou populací na severu země se vyskytují i radikální skupiny. I Nigérie tak má, jako několik dalších států, od roku 2009 problém s extrémistickým islámským hnutím Boko Haram. To při svých akcích zabilo již několik tisíc obyvatel země. Druhým problémem je pirátství v deltě řeky Niger v oblastech, kde je klíčový ropný průmysl.

Počet obětí činnosti Boko Haram se v současnosti odhaduje až na 400 000 lidských životů. Deset procent z toho jsou přímé fyzické ztráty a zbytek připadá na humanitární krizi způsobenou aktivitami organizace. Velmi známý je únos 270 křesťanských školaček v dubnu 2014, které byly rozprodány jednotlivým bojovníkům Boko Haram a dodnes se po řadě z nich pátrá. Navíc únosy pokračují dál.

Since Boko Haram kidnapped hundreds of schoolgirls in Nigeria, the terror group has taken at least 1,000 lives in what…

Zveřejnil(a) NBC News dne Sobota 14. června 2014

Ropná velmoc

Právě ropě přitom země vděčí za své relativní bohatství a zvyšující se životní úroveň. Nigérie má desáté největší prokázané zásoby ropy a je osmým největším vývozcem na světě. Export směřuje hlavně do USA nebo Indie, ale v poslední době i do Číny. Největším vlastníkem těžebních polí je společnost Shell. Právě těžební společnosti bývají často obviňovány z porušování práv místních obyvatel nebo negativních vlivů na životní prostředí.

iZdroj fotografie: Uživatel —=XEON=— / Creative Commons / CC BY
Rafinérie v Nigérii

Shell v současnosti čelí několika žalobám kvůli znečištění delty Nigeru a znehodnocení podzemních vod. Spory se táhnou dlouhá léta a společnost se brání tím, že dělá maximum pro omezení úniků ropy. Důkazy však svědčí o opaku a ukazují reálnou situaci, kdy západní společnosti dlouhodobě drancují zdroje nejen v Nigérii a bez ohledu na životní prostředí či tamní obyvatele.

iZdroj fotografie: Pixabay
Příslušníci kmene Fulanis

Ačkoli je Nigérie demokratickým státem, nepatří dodržování lidských práv k jejím silným stránkám. Není výjimkou, že zde ozbrojené síly zneužívají svého postavení. V zemi je i vysoká kriminalita, je proslulá i podvody, například po internetu, o které se místní obyvatelé snaží po celém světě. V zemi vládne obrovská míra korupce zasahující do téměř všech oblastí života. Jakýmsi specifikem je prebendalismus, kdy se lidé a politici snaží vydobýt výhody či státní peníze pro nějaké etnikum nebo kmen.

Vřelé vztahy s Čínou

Země sice má dobré vztahy se západem a USA, ale možná ještě vřelejší vztahy pěstuje v posledních letech s Čínou. Ta je v zemi velkým investorem do mnoha rozvojových projektů. Je také významným dovozcem zboží. To s sebou přináší i mnohé problémy – zkrachovala zde řada místních podniků, protože je doslova převálcovalo zboží z Číny. Nigérie je také hlasitým podporovatelem čínského názoru okolo Tchaj-wanu.

iZdroj fotografie: Uživatel Kabusa16 / Creative Commons / CC BY-SA
Budova nigerijského parlamentu

Vztahy se projevují i ve zbrojní oblasti. Nigerijské letectvo využívá čínské letouny Chengdu F-7, což jsou kopie MiG-21. Má i trojici čínsko-pákistánských bojových strojů JF-17 Thunder. Čína do země dodala nebo dodá i bezpilotní drony Wing Loong II , CH-4 a CH-3. Některé již byly nasazeny v boji s islámskými radikály. Námořnictvo provozuje dvě korvety čínské třídy P18N a armáda koupila několik tanků VT-4.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA
Chengdu JF-17 Thunder

Neuvěřitelná směsice výzbroje

Ozbrojené síly, které mají ve zbrani 223 tisíc mužů a žen, jsou čtvrté nejpočetnější v Africe. V tom, od koho budou výzbroj nakupovat, nejsou nikterak vybíravé. Mají vybavení ze Sovětského svazu či Ruska, USA, západních zemí i dalších. Pro zajímavost armáda například využívá tanky T-72 původem z České republiky. Má i československé raketomety RM-70, a dokonce staré československé pušky Vz.52.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
T-72M1

Příklad různorodosti zbraní dobře dokládá obrněné vojsko. To má kromě tanků z Česka a Číny staré sovětské T-55. Dále pak britské Vickers MBT Mk. 3 a francouzské AMX-30. Z dalších obrněných vozů provozuje sovětské BMP-1, britské FV101 Scorpion, francouzské ERC-90 a Panhard AML nebo ukrajinské BRT 3 a BRT-4. Početné jsou i rakouské Saurer 4K 4FA nebo švýcarské Mowag Piranha I 6×6 a mnohé další.

iZdroj fotografie: Uživatel Rama / Creative Commons / CC BY-SA
Panhard AML

Rozmanitost výzbroje spolu s korupcí a dalšími problémy podle mnohých analytiků vede k tomu, že armáda není v nejlepší kondici. Používá mnoho druhů munice a kvůli velkému počtu různých typů techniky i neuvěřitelné množství různých náhradních dílů, což vede k problémům v logistice, a tím ke špatné údržbě. Přesto země avizuje, že by v následujících letech chtěla nakoupit další moderní zbraně, například novou víceúčelovou fregatu.

KDF soldiers taken to Nigeria to aid in Boko Haram’s terrorist organization👉👉👉

Zveřejnil(a) Africa-Alerts dne Čtvrtek 18. května 2017

Tyto problémy se mimo jiné projevují i při boji s Boko Haram, kdy relativně silná armáda není schopná potlačit teroristickou skupinu na svém území. V posledních letech dosáhla několika úspěchů, ale teroristé zároveň postupují stále blíž k hlavnímu městu. Ovládli několik vesnic ve státě Niger a nemají problém se získáváním nových přívrženců.

Kde jsou podle vás největší slabiny v bezpečnosti Nigérie?

Zdroj: autorský text Víta Lukáše

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články