Česko nyní disponuje exkluzivním přístupem k nejnovějším trendům v obraně

Česko získalo přístup k nejnovějším trendům protivzdušné a protiraketové obrany. V naší zemi se dokonce postupně zřizuje Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Nedávno bylo s dlouhým očekáváním slavnostně uvedeno do provozu alianční specializované Centrum excelence pro protivzdušnou a protiraketovou obranu. Došlo k němu na řeckém ostrově Kréta, a to konkrétně 19. října. V rámci České republiky je zde už nějakou dobu major Peter Rabiňák, který býval dříve zástupcem velitele 252. protiletadlového raketového oddílu.

Česká republika má vlastní centrum ve Vyškově

V dnešní době zřizují členské státy Aliance v rámci NATO tři desítky center. Česká republika v tomto ohledu buduje Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení, a to ve Vyškově. Integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana je komplexní bojovou schopností celé Aliance, která musí být schopna okamžitě reagovat na veškerou moderní technologii. Boje se totiž mohou odehrávat ať už na zemi, ve vzduchu, ve vesmíru i na moři.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Události se zúčastnili představitelé NATO

Na této slavnostní události nechyběli ani vysocí představitelé organizace NATO, další významní hosté, anebo třeba také nejvyšší velitelé řecké armády. Jako velvyslanec byl na řecký ostrov poslán reprezentant České republiky Jakub Karfík spolu se zástupcem ředitele sekce rozvoje sil Petr Čepelka.

Kromě Česka zde hrají roli i jiné státy

Samotné Centrum excelence pro protivzdušnou a protiraketovou obranu bylo založeno již v první čtvrtině roku 2020 a akreditačním procesem prošlo úspěšně 25. ledna roku 2021. Následně získalo certifikaci oficiálního NATO Center of Excellence. Kromě České republiky se na pozici sponzorujících národů řadí také Rumunsko, Turecko a Bulharsko.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Přínos pro Českou republiku

Major Petr Rabiňák v minulosti pracoval také jako velitel uskupení pozemní protivzdušné obrany, které je určené pro Síly rychlé reakce NATO. Za svou kariéru tak stihl nasbírat nespočet zkušeností se zahraničními operacemi a národními i mezinárodními výcviky. Sám major Rabiňák uvedl, že díky zapojení do činnosti tohoto centra excelence má Česká republika nyní přístup k nejnovějším konceptům, studiím a analýzám, které vznikají v organizaci NATO.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Centrum excelence IAMD

Mezi jeho hlavní úkoly patří zabezpečení vzdělávacího programu spolu s výcvikem personálu aliančních velitelství a členských i partnerských států. Dále se zaměřuje na podporu procesu získávání a následného analyzování zjištěných poznatků, vytváření prostoru a příležitostí pro výzkum, experimentování, vývoj a testování nových konceptů. Věnuje se navíc také rozšiřování interoperability, vývoj a využití nově získaných schopností Aliance v oblasti integrované protivzdušné a protiraketové obrany.

Zajímáte se o armádu a pokrok v České republice?

Zdroj: AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články