Jak by se mohly pobaltské státy bránit proti případnému Ruskému útoku?

V případě konfliktu mezi Ruskem a pobaltskými státy mají Lotyšsko, Estonsko a Litva připravený nouzový plán pro obranu svého území.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rusko má proti pobaltským státům výrazně větší rozlohu. Tento fakt ho dostává do velké výhody, protože s jeho velkým územím souvisí i velká armádní síla. Jak už to tak bývá, kdo má větší sílu, může si víc určovat pravidla. Naproti tomu ten menší je utlačovaný a nemá tolik prostoru na prosazení svého názoru.

Jaký mají pobaltské státy plán v případě nouze?

Podle výzkumníků RAND Corporation by Estonsko, Lotyšsko a Litva v případě vstupu do války museli povolat civilní obyvatelstvo, které by v této situaci hrálo významnou roli. Tyto malé země mají totiž omezené jak lidské a vojenské, tak ekonomické zdroje. Z toho důvodu by v případě potřeby musela nastoupit i široká veřejnost, aby se zapojila na pomoc profesionálním ozbrojeným silám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vojenská síla pobaltských států není příliš veliká

Lotyšsko, Estonsko a Litva mají dohromady pouze 6,2 milionu obyvatel. S vojenskou silou na tom nejsou příliš dobře, protože mají jen 22 000 vojáků, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do boje. V jejich armádní výbavě navíc chybí základní těžká technika, jako jsou tanky. Naproti tomu má Rusko připraveno zhruba 845 000 vojáků v aktivní službě. V případě nouze může také vyslat 2 600 tanků, 5 500 dělostřeleckých sil, a přibližně 1 400 bojových letadel.

Inspirace od severských států nebo Švýcarska

Až do 90. let se obranná strategie Litvy řídila nápady severských států, nebo například Švýcarskem. Její celková obrana tedy nezahrnuje pouze národní ozbrojení, spojenecké síly, ale také mobilizaci všech vhodných národních zdrojů. Každý občan má být hrdý na svou zem a má být schopný pro ni položit život. Zároveň může v boji pomoct každá ruka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případném válečném konfliktu by občané Litvy bojovali buď jednotlivě, nebo v malých organizovaných jednotkách, které by se zapojili do konfliktu proti agresi a okupaci. V Lotyšsku stále platí dobrovolná armáda, do které se může zapojit téměř každý dobrovolník. Navíc tento stát nyní zvažuje, že by se zavedly povinné obranné dovednosti.

Byl by podle odborníků tento plán úspěšný?

Podle odborníků není jasné, zda by takový plán v případě nouze pomohl. Pobaltské státy mají zvláštní motivaci pro boj s Ruskem, což je může jedině povzbudit a rozzuřit. Na druhou stranu mají celou řadu ruských menšin, které by se nejspíše bojů proti své rodné zemi neúčastnily. Nemohou tedy počítat se všemi lidmi.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články