Kolem ochranky severokorejského vůdce Kim Čong-una neproklouzne ani myš. Prověří každého, bez výjimky

Světoví státníci mají kolem sebe pečlivě vycvičenou ochranku, i když míra zabezpečení záleží i na důležitosti státu. Nebo na tom, jak je státník paranoidní.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Když se někam pohne americký prezident, každý očekává, že daleko před ním všechna místa, která navštíví a jejich okolí, prohledají agenti tajné služby. Mnohem méně se ví o tom, jak zabezpečený je vůdce nejuzavřenější země světa Severní Koreje. Podle zpráv, které pronikly ven nebo se daly vypozorovat z zřídkavých cest Kim čon-una po světě, nejsou o nic menší. Evidentně se o svoji bezpečnost extrémně obává.

Doslova obklopený strážci

Když se v roce 2018 konalo setkání vůdců obou korejských států v demilitarizované zóně, bylo možné spatřit, jak taková bezpečnostní opatření vypadají. Když se severokorejský vůdce objevil, doprovázalo ho několik členů delegace. Všechny doslova obklopovala zeď mladých sportovně vypadajících mužů v jednotných oblecích se stejnými kravatami. Každý z nich měl v uchu sluchátko, jaké běžně užívají špičkové ochranky ve světě.

iZdroj fotografie: Creative Commons / KOGL

Jednalo se samozřejmě o členy Kim čon-unovy ochranky. Tým tvoří doslova ti nejlepší z nejlepších a dostat se do něho vyžaduje splnit řadu přísných kritérií. Každý člen musí být ve špičkové fyzické kondici, musí umět perfektně střílet a ovládat bojová umění. Podmínkou je, aby i dobře vypadali. A samozřejmě musí prokazovat dokonalou loajalitu severokorejskému vůdci, za kterého by museli položit i svůj život.

Prověří doslova každého

Opatření kolem Kim Čong-una jsou neobyčejně přísná. Když se s ním chce kdokoli setkat, včetně cizinců, musí odevzdat všechny nebezpečně vypadající věci včetně mobilních telefonů. Ri Yong Guk, přeběhlík do Jižné Koreje, napsal o svých vzpomínkách knihu. Býval v bezpečnostní službě Kim Čong-ila, otce současného severokorejského vůdce. Tvrdí, že ochrana má šest až sedm vrstev a je neobyčejně pečlivá. Před každou návštěvou se prověří každý, kdo se má s vůdcem setkat.

iZdroj fotografie: Creative Commons / KOGL

Chráněný ale není jen Kim Čong-un, ale i jeho rodina. Ukázalo se to tehdy, když jeho sestra Kim Jo-čong navštívila Jižní Koreu během olympijských her. I ona si s sebou přivedla početnou ochranku sestávající z profesionálně vyhlížejících statných mužů. O bezpečnostních opatřeních občas prosakují zprávy, které říkají, že severokorejští vůdci mají dvojníky, takže nikdy není jasné, zda se setkáváte s tím pravým. První z vůdců Kim Ir-sen zase odmítal používat letadlo a jezdil v obrněném vlaku.

Jak hodně je podle vás Kim Čong-un kvalitně chráněný?

Zdroj: Straitstime

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články