Pád Chersonu mění situaci ve válce. Fronta se výrazně zkrátí, ale výrazným faktorem bude také počasí

Na jihu Ukrajiny bude od sebe válčící strany oddělovat asi kilometr široký Dněpr. Mosty jsou zničeny, nelze je tedy k nějaké útočné akci využít.

i droj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Osvobození Chersonu a západního břehu Dněpru na jihu Ukrajiny je bezesporu obrovským úspěchem Ukrajiny. Sice nevyhrála velkou rozhodující bitvu, avšak svým tlakem a strategií dostala ruskou armádu do tak nezáviděníhodné situace, že jediným logickým řešením byl ústup. Tedy logické by to bylo již před několika týdny, ale tehdy to nebylo průchozí politicky. Otázkou jen je, jak moc dobře Rusové ústup zvládli, kolik mužů a techniky ztratili a co udělají se staženými jednotkami.

Útok přes Dněpr není moc pravděpodobný

Čistě v řeči čísel fronta na jihu Ukrajiny stále existuje. Reálně však obě strany odděluje kilometr široký tok Dněpru. Bez mostů, protože ty jsou poničeny. Metody útoků přes takové řeky samozřejmě existují, ale je to nesmírně komplikované a nebezpečné. Nelze příliš předpokládat, že by se o to ukrajinská armáda pokusila, i když již několikrát dokázala překvapit. Podle všeho však na březích řeky na obou stranách zůstanou slabší jednotky a zbylé se přesunou jinam.

To byl asi největší kalkul ruského velení, které se dle všeho snažilo zachránit ty nejlepší jednotky od Chersonu, protože sem v létě poslalo asi opravdu to nejlepší, co ruské armádě zbývá. Tyto jednotky po nutném přeskupení, pokud tento správný krok ruská armáda udělá, by mohly být nasazeny především v oblasti Donbasu, kde se Rusko již dlouhou dobu neúspěšně snaží postoupit. Početné a kvalitní posily by mohly pomoci. Kreml nějaký úspěch velmi potřebuje

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že když část jednotek z jihu stáhne Rusko, pravděpodobně to udělá i Ukrajina, pokud nebude chystat útok přes Dněpr. Pak by je mohla poslat jako posily na pomoc obráncům na Donbas nebo jiná místa, případně se rozhodnout zaútočit jinde. Nejčastěji se mluví o útoku u Záporoží směrem na Melitopol. Takový útok by mohl přetnout Rusy ovládané území napůl. Ovšem ti si jsou takového nebezpečí vědomi a budují silnou obranu. Opět však mohou Ukrajinci něčím překvapit jako už dříve.

Krym je nyní na dostřel

Ukrajinci se postupem k Dněpru dostali na pozice, kdy mají na dostřel cesty vedoucí po pevnině na Krym, což je obrovská výhoda. I když by museli své raketomety HIMARS poslat blízko k řece. Mohou tedy výrazným způsobem komplikovat zásobování jednotek v jižní části země. Na druhou stranu nesmí ze zřetele pouštět ani nebezpečí z Běloruska, kde jsou někteří ruští vojáci a dosud nedotčená domácí armáda. I sem mohou posily z jihu dorazit.

V příštích měsících navíc sehraje roli počasí. Rasputica, které začala, bojové operace komplikuje. Také bude těžší se skrývat, což může být problém pro těžkou techniku. V zimě je situace nejistá. Pokud budě mírná a blátivá, bude možnost útoku omezená. Jestliže bude dostatečně mrznout, mohly bychom se nějaké ofenzivy po zmrzlých pláních dočkat. Bude-li krutá, je otázka, jak bude reagovat technika. Každopádně o budoucnosti války se bude nejspíše rozhodovat v oblasti Donbasu nebo Záporoží.

Kde se podle vás pokusí Ukrajina zaútočit?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články