Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35

Americké systémy Patriot mají hlídat ukrajinské nebe zejména proti raketám, ale jsou smrtelné i pro ruské letouny. A praxe už ukázala, jak moc.

Americký systém protivzdušné obrany MIM-104 Patriot i Zdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když ukrajinské obsluhy amerických systému MIM-104 Patriot trénovaly, aby zvládaly tento moderní systém protivzdušné obrany provozovat, snily o zasahování cenných cílů. Jedním z nich byl letoun tvořící páteř ruského letectva, a sice Suchoj Su-35 Flanker-E; než byl vůbec systém nasazen, bylo tak nějak jasné, že má proti němu velmi slušné šance. Vypořádat se nicméně musí i s dalšími hodnotnými cíli, například s raketami Ch-47M2 Kinžal. A ukazuje se přitom, že Patriot přinesl Ukrajině úplně jiný stupeň protivzdušné ochrany, než dosud měla.

Patriot je protiraketový, ale letouny zvládá

Systém MIM-104 Patriot byl v USA na přelomu 70. a 80. let 20. století vyvíjen hlavně proti letadlům, ale ukázalo se, že je velmi schopný proti různým střelám a balistickým raketám. Jeho modernizace se tak soustředily hlavně na schopnosti v protiraketové obraně – neznamená to ale, že by nebyl proti letadlům použitelný. Záleží to ovšem na verzi střely, protože např. PAC-2 je proti letadlům schopnější a má větší dosah než jiné, a naopak PAC-3 je optimalizována proti balistickým raketám, zatímco schopnosti proti letadlům jsou u ní upozaděny.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
Su-35 při startu

Ukrajina má mít střely PAC-2 i PAC-3; ty první jsou větší a v jednom odpalovači jsou 4, menších PAC-3 je pak 16, ale v baterii jsou často namíchány. PAC-2 mají schopnost zasahovat vzdušné cíle do vzdálenosti 160 km, a boj proti letadlům by byl hlavně na nich. Radar AN/MPQ-53/65 i modernější AN/MPQ-65A je schopen letadlo bez problému zachytit, a má dokonce zvládat i letouny se schopnostmi stealth. Záleželo by tedy, jak moc by se ruský letoun přiblížil. Prakticky je ale možné pomocí Patriotu zničit třeba v úvodu zmíněný Suchoj Su-35.

K sestřelu možná došlo, ale bez potvrzení

Šance letounu Suchoj Su-35 proti systému Patriot nejsou největší – není totiž stealth, a navíc je velmi velký, takže by na radarech doslova svítil. Pokud by se odvážil dost blízko, střela PAC-2 se mu stane osudnou. Některé zdroje naznačují, že sestřel 4 letounů, potažmo Su-35, Su-34 Fullback a dvou vrtulníků Mil Mi-8 v Brjanské oblasti 13. května 2023, má na svědomí právě Patriot vysunutý Ukrajinci dopředu, ale kolem je mnoho nejasností.

Suchoj Su-57 Felon

Su-57 byly dlouho stranou, díky stealth by ale mohly proniknout protivzdušnou obranou Ukrajiny; nad její úrovní však visí otazník

Taková taktika by také mohla být riskantní, protože by tím napadená země vystavila systém nebo jeho část možnému ruskému protiútoku. Podniknout by ho mohly třeba letouny Suchoj Su-57 Felon, u nichž jsou schopnosti stealth pravděpodobnější, i když podle některých je také postrádá. Rusko už se pokusilo systém zničit hypersonickými střelami Ch-47M2 Kinžal, o nichž tvrdilo že jsou současnými systémy protivzdušné obrany nesestřelitelné.

Ukázalo se ale, že více se mýlit nemohlo (potažmo se ve světle častého ruského přehánění jednalo o studenou sprchu celé propagandě). MIM-104 Patriot totiž dokázal střely zastavit a zničit; útočník jich přitom nezvládá vyrábět příliš, údajně jenom kolem 10 kusů za měsíc. Není to ale zase takové překvapení, protože jde jen o upravenou balistickou střelu se schopností manévrovat, a právě proti nim byl Patriot v nových verzích navržen.

MIM-104 Patriot

Jak nebezpečný je Patriot pro ruské letectvo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články