Pentagon chce být digitální supermocnost. Jak plánuje získat datovou nadvládu?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Náměstkyně ministra obrany Kathleen H. Hicksová podepsala memorandum o transformaci ministerstva obrany na organizaci zaměřenou na data, jejímž cílem je podle ní „zlepšit výkonnost boje a vytvořit výhodu při rozhodování na všech úrovních od bojového prostoru až po zasedací místnost,“ informuje web Janes.

Bitevní pole budoucnosti

Memorandum z 5. května s názvem „Vytváření datové výhody“ jsou vůbec první „datové dekrety“ ministerstva, které jsou určeny k „vytváření transformační podmínek v oblastech, na něž se zaměřuje datová strategie ministerstva obrany, tedy ve společných operacích ve všech obraných a vojenských oblastech, podpoře rozhodování vedoucích pracovníků a analytice situace a stavu před operací i jejímu zhodnocení“.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pentagon chce maximalizace sdílení dat a práv na jejich využívání. To má vést k maximální dostupnosti dat pro jejich analýzu. K tomu má vést i zveřejňování datových prostředků ve federativním datovém katalogu ministerstva obrany spolu se společnými specifikacemi rozhraní. Ministerstvo obrany by tak bylo schopno zpracovávat všechna data federálních úřadů pro obranné účely.

Tyto data z federálních zdrojů mají byt schopna zpracování v automatizovaných datových rozhraních, která jsou externě přístupná a strojově čitelná, a zajištění toho, aby rozhraní využívala standardní, nechráněné, nejlépe open-source technologie, protokoly a datový obsah. Ukládání dat by mělo být nezávislé na platformě a prostředí a neměl by být spojen s verzí hardwaru nebo softwaru.

Data musí být samozřejmě zabezpečená, a proto Pentagon počítá se „zavedením postupů pro bezpečné ověřování, správu přístupu, šifrování, monitorování a ochranu dat na úložišti, při přenosu a používání.“

Bitevní pole budoucnosti

„Data jsou zásadní pro zachování vojenské výhody, podporu našich lidí a službu veřejnosti,“ uvádí náměstkyně Hicksová v memorandu. „Vedoucí pracovníci na všech úrovních mají odpovědnost za správu, pochopení a odpovědné sdílení a ochranu dat na podporu naší společné práce. Data umožňují získat technologie a schopnosti, jako je umělá inteligence], strojové učení a různé autonomní technologie. Jsou zásadní pro vojáky, kteří hledají výhodu na bojišti, a jsou zásadní pro velení a plánování široké strategie,“ řekla.

iZdroj fotografie: Unsplash

S cílem urychlit transformaci resortu v oblasti dat zmocňuje memorandum hlavního datového důstojníka ministerstva obrany k poskytování vedení a vydávání pokynů týkajících se datového systému ministerstva obrany v personální, technologické a kultury práce s daty tedy sdílení dat, datové architektury, řízení životního cyklu dat a pracovní síly připravené na data. Zdůrazňuje také význam specializovaných vedoucích pracovníků v oblasti dat, kteří jsou vybaveni zdroji a pravomocemi k utváření klíčových investičních rozhodnutí a budování datové pracovní síly.

V memorandu je stanoven přesný časový plán pro posouzení a vypracování postupů pro konsolidaci úsilí v oblasti dat v Úřadu ministra obrany, přezkoumání platforem pro správu dat a analytických platforem s cílem najít příležitosti k získání efektivity, rozšíření osvědčených schopností v rámci celé armády a hledání další pomoci od současných zaměstnanců ministerstva obrany, kteří se mohou k tomuto transformačnímu úsilí připojit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pentagon rozhodně není ve své snaze o ovládnutí a obranu kyberprostoru sám. Podobné iniciativy mají i mnohé země EU, Rusko a především Čína. Předpověď o tom, že válka budoucnosti bude především digitální je tedy více než fantasií a je blíže, než se může zdát.

Zdroj: Janes

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články