Americké ministerstvo obrany tlačí na vývoj hypersonických zbraní a moderních technologií

Americké ozbrojené síly v poslední době zaspaly například ve vývoji hypersonických zbraní. Přístup se má změnit, jinak by mohly ztratit převahu nad konkurenty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli americké ministerstvo obrany ještě přesně neví, kolik bude mít k dispozici peněz v dalších letech, v jednom má jasno. Je třeba zvýšit příliv financí do rozvíjených nejmodernějších technologií. Náměstkyně pro výzkum a inženýrství Heidi Shyu doufá, že peněz nakonec od Kongresu dostanou možná i více, než se předpokládalo. Nová iniciativa, již Pentagon připravuje, by ale měla zamezit chybám, které se v této oblasti dělaly.

V letošním roce 32 projektů

Již v letošním roce by se měly americké ozbrojené složky zaměřit na 32 různých projektů. Speciální fond na rozvoj technologií RDER by se měl nyní primárně soustředit na technologie související s velením a řízením, logistikou a palbou na velké vzdálenosti. Není přesně známo, kolik Pentagon na tento fond získá peněz na příští rok. Prý to ale bude jen o maličko méně než jedna miliarda dolarů (22 miliard korun).

iZdroj fotografie: U.S. DOD / Public Domain
Heidi Shyu

Dalšími oblastmi, na které se chce ministerstvo obrany soustředit, jsou umělá inteligence, integrované IT síťové systémy a hypersonické zbraně, ve kterých nyní USA předbíhá Rusko a Čína. Podle Shyu by armáda neměla zaměřovat svou pozornost třeba na 5G sítě, jež se v současné době v civilním sektoru bez problému rozebíhají, ale musí se věnovat rozvoji technologií zaměřených na příští generace 6G či 7G sítí.

Mnoho prototypů se nedokončilo

Problémem výzkumných týmů a mnoha malých firem bylo, že údajně měly dobré nápady, které se daly rozvinout do technologií posunujících americké ozbrojené síly dále. Ovšem cesta z laboratoře na bojiště je dlouhá a mnohé projekty skončily třeba v polovině výstavby prototypu jen proto, že došly peníze na jeho dokončení. Pentagon proto nyní chce hledat i slibné projekty, kde by s dokončením prototypů pomohl.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
Hypersonická střela hypersonické rakety AGM-183 ARRW

V oblasti hypersonických zbraní zase ministerstvo obrany intenzivně jedná s velkými americkými zbrojními společnostmi a začalo na ně tlačit, aby jejich vývoj (pokud možno) urychlily. Jenom letos má na jejich výzkum jít 3,8 miliardy dolarů (84 miliard korun). V poslední době se nepovedlo několik zkoušek amerických hypersonických zbraní. Pentagon ale tvrdí, že s tím je nutné počítat a není to důvod ke znepokojení. Z těchto neúspěchů se totiž lze poučit a nakonec díky nim vyvinout funkční systém.

V jakých technologiích podle vás USA ještě zaostávají?

Zdroj: Breakingdefense, CNN

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články