Pět íránských zbraní, které USA nahánějí hrůzu a mají proč

Od islámské revoluce mezi USA a Íránem vládne trvalé napětí. Ve válce sice státy ještě nebyly, ale existují okamžiky, kdy k tomu měly blízko.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Spojené státy a Írán jsou nepřátelé téměř na život a na smrt. Ačkoli mezi nimi nebyla vyhlášena válka, nějaké incidenty nejsou výjimkou. Například útoky na lodi v Perské zálivu. V červnu 2019 Írán v oblasti sestřelil obří americký dron. V lednu 2020 zase USA zabili vlivného generála Kásima Solejmáního. Konflikt mezi zeměmi by byl krvavý. Američané mají převahu. A několik zbraní, kterých by se Íránci rozhodně měli obávat.

Stíhací letoun F-22 Raptor

Před necelými deseti lety začali Íránci sledovat americké drony. USA s nimi proto často posílaly ozbrojený doprovod. Včetně letadel páté generace F-22 Raptor. Ty jsou tak vyspělé, že proti nim Íránci vlastně nemají jediného soupeře. Nevyrovnají se jim ani F-14 Tomcat, které islámské zemi ještě nějaké zůstaly. F-22 jsou letouny stealth, jejich protivníci prý často ani nevěděli, že nějaký americký letoun letí v jejich blízkosti. Pomocí těchto letadel mohou USA nad Íránem snadno vybojovat vzdušnou převahu.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Stealth bombardér B-2 Spirit

Jedním ze sporů mezi oběma zeměmi je íránský jaderný program, kterému se USA snaží všemožně zabránit. Jedním ze způsobů, jak by to mohly udělat, je letecký útok prostřednictvím stealth bombardéru B-2 Spirit. Ten může dopravit až 20 tun různých bomb nebo dalších zbraní, včetně přesně naváděných, aniž by měl Írán velkou šanci tento letoun nějak zachytit. Na druhou stranu ve prospěch Íránu hraje jeho geografie. Má rozsáhlé území a jeho citlivá zařízení jsou hluboko pod zemí.

i

Průrazná puma GBU-57 A/B

Jednou ze zbraní, kterou může bombardér B2 nést a řeší i problém ukrytí pod zem, je puma GBU-57 A/B. Byla vytvořena proto, aby dokázala zničit mohutně opevněné bunkry. Nejspíše by to dokázala i u hlavního jaderného zařízení Fordow, které je ukryté v hoře. Puma váží přes 13 tun a je mnohem větší než všechny její předchůdci. Podle známých údajů dokáže proniknout 18 metry železobetonu nebo do hloubky 61 metrů pod zem, kde svůj cíl zničí výbuchem hlavice o hmotnosti 2400 kilogramů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Obojživelná bojová vozidla

Kromě útoku ze vzduchu je ale možný i americký útok pozemní. Nejpravděpodobnější je, že by Američané zaútočili z moře, z nějaké sousední země je to asi neproveditelné. Íránské pobřeží je dlouhé zhruba tři tisíce kilometrů. Poskytuje zdejším ozbrojeným silám mnoho úkrytů, ale také se obtížně brání. Navíc americká námořní pěchota začala v roce 2020 dostávat nová obojživelní vozidla ACV 1.1. Mají být schopna dopravit 17 pěšáků na vzdálenost 18 kilometrů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Laserové zbraně

Použití laserových zbraní ještě před několika lety znělo jako sci-fi. Američané ale s jejich testováním výrazně pokročili. Plánují je montovat na námořní plavidla. To může učinit přítrž plánům Íránu, který se zaměřuje na použití velkého počtu lehkých a rychlých zbraní, například člunů. Laserové zbraně dokáží tyto cíle zasahovat a jen za zlomek ceny. Podle předpokladů tak dokáží taktiku rojení mnoha malých cílů efektivně eliminovat.

iZdroj fotografie: Public Domain

Jak by podle vás dopadl střet mezi Íránem a Spojenými státy

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články