Po dlouhé době vzájemné úcty a partnerství se na ose Soul – Tokio značně ochladilo. Jakou činnost v tomto směru vyvine americká diplomacie?

I mezi spřátelenými zeměmi někdy dojde k neshodám. Vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou se povážlivě ochladily. Doposud spolehliví spojenci a hospodářští partneři se nepohodli, a roztržka vyvrcholila námořním incidentem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Japonsko a Korea mají dlouhou a komplikovanou historii. Severní Korea má s Japonskem dodnes špatné vztahy, což vzhledem k tamějšímu komunistickému režimu nikoho nepřekvapí. Bez mráčku ovšem nejsou, ani vztahy mezi Japonskem a kapitalisty z Jižní Koreji. Po dlouhé době vzájemné úcty a partnerství se na ose Soul – Tokio značně ochladilo. Co může za zhoršující se trend ve vzájemných vztazích dvou východoasijských technologických gigantů?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vývoj vzájemných vztahů

Korea a Japonsko k sobě mají po staletí blízko. Bohužel pro Korejce to byli právě oni, kdo ve vzájemném vztahu tahal za kratší konec. Už pozdně středověký vojevůdce Hidejoši Tojotomi nařídil hned dvě japonské invaze do Koreji. Japonská vojska se na frontě i na dobytém území chovala extrémně brutálně. Přestože Japonci byli nakonec ze země v obou případech vypuzeni ocitla se Korea v mlýnských kamenech mezi Japonskem a Čínou.

iZdroj fotografie: uživatel Syced / Creative Commons / CC0 1.0

Později se do hry o Koreu vrhlo ještě Rusko. Ruský medvěd ovšem v souboji se samuraji ze Země vycházejícího slunce tvrdě narazil, a byl nucen uznat svrchované japonské zájmy v Koreji. Situace nakonec vyvrcholila japonskou anexí Koreji v roce 1910. Korejský poloostrov Japonci ovládali, až do roku 1945. Díky vlivu USA se podařilo mezi Jižní Koreou a Japonskem vytvořit podmínky pro normalizaci vzájemných vztahů. Japonsko a Korea se stali stabilními regionálními partnery.

Zhoršení v nedávné době

Japonsko-Korejské vztahy utrpěly v poslední době zásadní újmu. O eskalaci napětí mezi dosavadními spojenci se postarala série incidentů různorodého charakteru. Kromě dosud nevyřešených otázek ze vzájemné bolavé minulosti šlo také o zavedení obchodních cel ze strany Japonska a nároky, které japonská vláda uplatňuje na sporná ostrovní území mezi Japonskem a Koreou.  Situaci dovršil námořní incident při, kterém korejská pobřežní stráž donutila japonskou průzkumnou loď k opuštění korejských výsostných vod.

iZdroj fotografie: Chief Mass Communication Specialist David Rush / US Navy / Public domain

I přes zhoršení vzájemných vztahů zůstávají obě země alespoň vlažnými spojenci. Bude zajímavé pozorovat, jakou činnost v tomto směru vyvine americká diplomacie. Podaří se prezidentu Bidenovi usmířit oba asijské tygry ? Odpověď zřejmě přinese blízká budoucnost.

Zdroj: Defence Blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články