Podlomená morálka ruských vojáků se podepisuje na bojeschopnosti mužů. Britský odstřelovač nazval ruské vojáky nekompetentními

Bývalý odstřelovač britské armády byl svědkem panických pokusů o boj ze strany ruské armády a je přesvědčen, že Ukrajina vyhraje právě díky nekompetenci ruských vojsk.

i Zdroj fotografie: Russian Defense Ministry
                   

Dle zveřejněných informací se do cizinecké legie, která bojuje za svobodu Ukrajiny, přihlásilo již více než 20 000 cizinců. Mnozí z nich tvrdí, že na ukrajinskou výzvu reagovali z touhy chránit demokracii a bojovat proti bezpráví. Toto morální cítění je sdíleno napříč konstelací Američanů, Kanaďanů i Evropanů, kteří si v posledních týdnech našli cestu na Ukrajinu. Připraveni nasadit svůj život v boji proti invazním ruským vojskům. Střet s jednou z nejsilnějších armád světa si však válkou ostřílení veteráni představovali jinak.

Upadající morálka ruských vojsk

V době, kdy Vladimir Putin oznamoval své záměry na Ukrajině, měl k dispozici velkou armádu, vynikající dělostřelectvo a bohaté zkušenosti s vedením vojenských kampaní. Naproti tomu jeho soused čelil obrovské početní i technické převaze. Stanovisko západních zemí, hodnotící vojenskou situaci, bylo kruté. Ukrajinská vojska byla v očích západních expertů Davidem, který se chystal čelit hněvu Goliáše. A skutečnost je taková, že ani nyní tomu není jinak.

Zveřejnil(a) PressExpress Nigeria dne Úterý 22. března 2022

Přesto se však vzpurnému ukrajinskému národu podařilo nějakým způsobem zastavit nebo alespoň významně zpomalit agresivní postup svého gigantického souseda. Konflikt trvá již čtyři týdny a Ukrajina odolává ruskému bombardování mnohem lépe, než mnozí předpovídali. Naproti tomu ruská vojenská kampaň utrpěla již řadu neúspěchů a od samého počátku války se potýká s logistickými potížemi. Tím největším problémem je však upadající morálka samotných ruských vojáků, která se těžce podepisuje na jejich schopnostech v boji.

Rusové jsou na bojišti nekompetentní

Bývalý odstřelovač britské armády, 34letý Shane Matthew, který si odsloužil dvě mise v Afghánistánu a který nyní působí jako dobrovolník na Ukrajině, tvrdí, že i Talibán by odvedl při okupaci Ukrajiny lepší práci než Rusové. Ostřílený veterán Matthew v posledních dnech působí na Ukrajině jako výcvikový instruktor a cvičí ukrajinské civilisty v boji. Mimo jiné vede také lekce základů první pomoci na bojišti. Je třeba poznamenat, že většina ukrajinských defenzivních sil je tvořena civilisty, kteří maximálně absolvovali povinnou vojenskou službu.

Se svým odvážným výrokem přišel Matthew týden poté, co byl údajně svědkem toho, jak 12 ruských vojáků zpanikařilo, když ve městě Irpiň nedaleko Kyjeva vypukla přestřelka. Deníku The Times řekl, že většina ruských vojáků byla zabita, zatímco ostatní uprchli. „Došlo k rozsáhlé přestřelce a Rusové jednoduše zpanikařili,“ sdělil deníku Matthew.

Zveřejnil(a) Sinkamba Peter dne Úterý 15. března 2022

Matthew rovněž zdůraznil, že bojový duch Ukrajinců nemá konkurenci a že v Irpini byli Rusové naprosto rozdrceni. Dle jeho slov Rusové nedrží v Irpini žádnou defenzivní pozici a ukrajinská vojska tak zvládají nátlaku silnější armády prozatím odolávat. Rovněž upozornil na to, že celé město je silně opevněno. Dle jeho úsudku ke kolapsu města v dohledné době nedojde.

Britský veterán trvá na tom, že Ukrajinci svým odhodláním na bojišti dalece překonávají své ruské protějšky, a to i přes to, že je většina z nich v boji naprostými nováčky. Naopak ruské vojáky zhodnotil jako naprosto neschopné a takticky dalece zaostávající za ukrajinskou armádou. Doslova označil ruské síly jako nekompetentní.

Nejen pro něj, ale i pro další cizince, kteří se přidali na stranu Ukrajiny, je tato nekompetence ruských sil překvapující. A mnohdy také matoucí. Na jednu stranu mnozí z nich popisují boje jako jedny z nejkrutějších, jaké kdy zažili, a to především kvůli lhostejnosti Ruska vůči životům civilistů. Na druhou stranu však často stanou tváří v tvář mladým mužům, kteří za sebou sice mají prestižní vojenské vybavení a přesilu, ale naprosto postrádají vůli bojovat.

Vysoké ztráty se podepisují na soudržnosti vojska

Ve válce na Ukrajině je nyní nasazeno více než 150 000 ruských vojáků a ruské ztráty jsou odhadovány na 14 000 až 21 000 zraněných a více než 7 000 mrtvých vojáků. To je více než počet amerických vojáků, kteří byli zabiti během 20 let v Iráku a Afghánistánu dohromady. A podle ukrajinských představitelů a představitelů NATO ztratila ruská armáda rovněž nejméně čtyři generály.

Zveřejnil(a) GMA News dne Sobota 12. března 2022

Zástupci amerického Pentagonu tvrdí, že takto vysoký, a navíc stále narůstající počet mrtvých může časem zcela zničit už tak upadající morálku a soudržnost ruských pozemních jednotek. Zejména také proto, že tito vojáci z velké části ani nevědí, proč bojují. Ruské ministerstvo obrany navíc již dříve přiznalo, že se války na Ukrajině účastní i někteří branci, což Putin opakovaně popíral. Mezi brance patří v Rusku muži ve věku od 18 do 27 let, kteří si musí odsloužit roční vojenskou službu. Dle zákona však tito odvedenci nesmějí bojovat v zahraničí.

Nezkušení branci jsou nasazováni do předních linií

Ruští nováčci mají za sebou asi 12 týdnů vojenského výcviku a pak pravděpodobně nějaký navazující odborný výcvik u pěchoty či tankové jednotky. Disponují jen velmi omezenými praktickými zkušenostmi a postrádají jakékoliv bojové zkušenosti. A nyní byli vhozeni na bojiště, aby v nevědomosti stanuli proti rozhodným Ukrajincům, tvrdě bránících své domovy. Z vojenského hlediska to samozřejmě nedává smysl. A to je také jeden z důvodů, proč na Ukrajině nacházíme zmatené mladé ruské zajatce a opuštěná vozidla.

Je třeba vzít v potaz, že ruská vojenská kultura se od té západní velice liší. Na západě musí každý voják své misi plně rozumět, aby podal co nejlepší výsledky. V Rusku je tomu však jinak, těmto mladým vojákům nikdo nesdělil ten pravý důvod, proč byli na Ukrajinu vysláni, a oni se tak najednou octli v situaci, na niž nebyli vůbec psychicky připraveni.

Zveřejnil(a) Ирина Веригина dne Pondělí 21. března 2022

Je pravděpodobné, že jakmile se pravdivé zprávy z fronty začnou dostávat k rodinám vojáků, ať už prostřednictvím jich samotných či prostřednictvím cizích médií, začne se pomalu, ale jistě měnit vnímání ruské společnosti. Čím více se Kreml v čele se svým vůdcem uchýlí k ničení svého souseda, tím rychleji by mohl růst odpor ruské armády vůči režimu jak uvnitř Ukrajiny, tak odpor civilistů v samotném Rusku. Změna společenského postavení v Rusku však bude ještě běh na velmi dlouhou trať.

Jaký bude mít podle Vás ruská invaze dopad na společenské dění v Rusku?

Zdroj: BusinessInsider, TheNewYorkTimes

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články