Ukrajině až překvapivě pomáhají i malé země se skromným rozpočtem, třeba Černá Hora pro ni uvolnila už 14 % svého „budgetu“ na obranu

Válkou postižené Ukrajině pomáhá i malý přímořský stát, který je jenom o trochu větší než Středočeský kraj naší země. Ze státního rozpočtu si ukrajuje skoro nejvíce ze všech.

MANPADS 9K32 Strela-2M i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Některé země pomáhají Ukrajině v téměř bezprecedentním rozsahu, a nemusí se přitom jednat o veliké dodávky zbraní, jimiž časti bývají děla nebo tanky. Malé státy s velmi omezeným rozpočtem si nic totiž takového dovolit nemohou, což ale neznamená, že by jejich pomoc byla bezvýznamná. Například Černá Hora, kde síly podporované Kremlem v roce 2016 dokonce plánovaly státní převrat, už materiálně podpořila Ukrajinu proti ruské invazi v hodnotě 14 procent ze svého ročního rozpočtu na obranu.

Pomoc z Černé Hory odešla 7krát

Vcelku malý přímořský stát (je asi o 1/5 větší než náš Středočeský kraj) má jenom něco přes 600 tisíc obyvatel a v přepočtu na obyvatele ani nepatří k zemím s vysokým HDP. Její celkový roční rozpočet na obranu dosahuje pouhých 1,64 miliardy korun, ale přesto si během celého loňského roku dokázala ze svých peněz značnou část odkrojit. Celkem totiž tamní vláda schválila Ukrajině 7 balíků pomoci ve výši zhruba 234 milionů korun.

Odpálení rakety Strela-2 iZdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY
Odpálení rakety Strela-2

Jednou z nejvýznamnějších částí pomoci byly starší sovětské systémy protivzdušné obrany MANPADS 9K32 Strela-2M. Jde o vylepšenou verzi systému, který byla zavedena do výzbroje již v roce 1970, ale oproti původním má dosah prodloužený z 3 700 na 4 200 metrů, a střely s hlavicí o hmotnosti 1,15 kg se mohou pohybovat ve výšce až 2,3 kilometrů. Proti moderním letounům už sice nejsou příliš účinné, ale například vrtulníky bez světlic nebo drony jim odolat nemusí.

Pomoc je někdy symbolická, ale udělá své

Z Černé Hory zamířila na Ukrajinu například munice ráže 57 milimetrů, kterou obránci používají do starých sovětských protiletadlových děl AZP S-60. Ty byla sice do výzbroje zavedena již v roce 1950 a proti letadlům příliš nezmohou, ale jsou velmi užitečná v boji proti dronům, a to hlavně proti sebevražedným Shahed 136 z Íránu, jimiž Rusko útočí na ukrajinskou infrastrukturu. Napadená „žlutomodrá“ země by přitom měla mít těchto děl více než 400.

V některých směrech pak byla pomoc Černé hory spíše symbolická (ale i to se počítá!), například když dodala pouze stovky minometných granátů do minometů ráže 60 a 82 milimetrů. Vedle toho ale země ve svých skladech našla i 2,3 milionů kusů nábojů ráže 7,62 milimetrů nebo náhradní díly na víceúčelové vrtulníky Mil Mi-8. Na začátku konfliktu pak třeba napadené zemi poskytla balistické helmy a vesty, stejně jako potravinové dávky pro vojáky.

Let ukrajinského vrtulníku Mil Mi-8

Co si myslíte o snaze tak malých zemí pomáhat Ukrajině v boji?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články