5 top válečných filmů, které by měl vidět každý milovník. Jde o nejpovedenější přestřelky všech dob, bez komentáře

Filmový průmysl si rád vybírá příběhy, kterou jsou něčím neuvěřitelné. Není proto divu, že některé filmy pojednávají a boji s obrovskou převahou nepřítele.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Filmy většinou upravují události tak, aby je to učinilo zábavnými pro diváka. Přesto existují válečné příběhy, kdy se vojáci utkali s velkou převahou nepřítele a nepodlehli. A autoři je pak převedli na stříbrné plátno tak, že se velmi blíží realitě. Pojďme si představit pětici povedených filmů na toto téma, které by si neměl nechat fanoušek vojenské historie utéct.

Britský snímek Zulu

V roce 1879 bojovala britská armáda s vojsky afrického království Zulu. Dne 22. ledna vojska afrického království zvítězila v bitvě u Isandlwany. Zabila kolem 1 300 britských vojáků. Posléze se asi čtyři tisíce Zulů rozhodlo zaútočit na jednotky na stanici Rorke’s Drift, kterou bránilo 150 Britů. Film z roku 1964 popisuje to, jak se jim podařilo útok neuvěřitelně ustát. Ztratili 17 vojáků, než se útočníci stáhli. Plných 11 obránců později za statečnost dostalo Viktoriin kříž. Snímek se právem řadí mezi nejlepší britské filmy.

iZdroj fotografie: Art Gallery of New South Wales / Public Domain

Obléhání Jadotville z Netflixu

Irsko-jihoafrický snímek z roku 2016 (Siege of Jadotville) z produkce Netflixu popisuje příběh 155 irských vojáků, kteří tvořili v roce 1961 část mírových sil OSN v Kongu. Ve městě Jadotville je napadly zhruba čtyři tisíce bojovníků. Pod vedením Pata Quinlana se ale vojákům podařilo zaujmout kruhovou obranu a postupně odrážet jeden útok za druhým. Nakonec se museli během příměří vzdát, protože jim začala docházet munice. Během celého střetu měla jednotka jen pět zraněných, což svědčí o bojovém umění irských vojáků.

iZdroj fotografie: Irish Defence Forces / Creative Commons / CC BY

Australský Danger Close z roku 2017

Během války ve Vietnamu přepadlo 18. srpna 1966 na plantáži u Long Tân rotu 108 Australanů až 2500 bojovníků Vietkongu. V první fázi Vietnamci čelo jednotky rozdrtili, ale vojáci, kterým velel major Harry Smith, se úspěšně bránili. Pomáhalo jim v tom dělostřelectvo a letectvo, které pálilo do těsného sousedství obránců, jen aby zastavilo masivní útoky. Část vojáků také padla nebo byla zraněna vlastní palbou. Velitelství se podařilo zorganizovat jednotku obrněných transportérů, které se nakonec přeživší podařilo dostat na základnu.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Creative Commons / CC BY

Údolí stínů (We Were Soldiers)

Herec Mel Gibson zazářil v americkém snímku z roku 2002 v Česku uváděném pod názvem Údolí stínů. Popisuje střet amerických jednotek s nepřítelem v údolí la Drang. Šlo o první velký střet Američanů s Vietkongem a severovietnamskou armádou, který trval tři dny. Americký prapor tu čelil minimálně trojnásobné přesile. Za pomoci podpůrné dělostřelecké palby a nasazení vrtulníků, což bylo poprvé, kdy byla tato taktika vyzkoušena, se podařilo útoku odolat. Film je považovaný za mimořádně přesný.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Outpost o bojích a Afghánistánu

Americký film Outpost popisuje bitvu, při které v roce 2009 přepadlo asi 300 bojovníků Tálibanu předsunutou americkou základnu u Kamdeshe. Horská základna byla držena asi padesátkou amerických vojáků. Bojovníkům Tálibanu se podařilo dostat se i dovnitř základny, ale nakonec byli i za pomoci leteckých útoků odraženi. Američané v bojích ztratili osm mužů. K úplnému zničení jednotky ale neměl Táliban vůbec daleko.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Jaké skvělé válečné filmy ještě znáte?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články