Video: precizní trefa granátem z dronu zničí kdejaký ruský tank, stačí se jen trefit do otevřeného poklopu; na opravárenské vozidlo ale nestačí

Mají-li tanky nebo obrněná vozidla otevřené poklopy, mohou pro ně být drony smrtící. Zručnost operátorů i schopnosti upravených dronů umožňují svrhnout granát dovnitř.

Zničený ruský tank, útok dronu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

I obyčejný malý civilní dron, který je schopen nést improvizovanou nálož, může být doslova pohromou pro obrněná vozidla a tanky. Ačkoliv malý granát samozřejmě nedokáže pancíř prorazit, jiná situace nastává, pokud mají stroje otevřené poklopy. Otvory sice nejsou nějak velké – jenom tak, aby se jimi protáhl člověk – ale přesto se do nich lze trefit i za pomoci levného improvizovaného dronu. Videa z Ukrajiny ukazují několik takových případů, na jejichž konci nezbývá nic jiného než totálně zdevastovaná technika; a někdy i smrt.

Tank a vyprošťovací vozidlo uvízly

Záběry ruského tanku a opravárenského vyprošťovacího vozidla například ukazují, jak čelí útoku ukrajinského dronu (možná jich bylo více, to však není možné jasně poznat). Video dostupné na sociálních sítích začíná v okamžiku, kdy se dron blíží ke stojící dvojici strojů. Není jasné, co události předcházelo, ale vzhledem k tomu, že stroje stojí, mají otevřené všechny poklopy, a nikde se nepohybují lidé, lze předpokládat, že uvízly, takže je jejich osádky opustily.

O to lákavější cíle se jednalo pro dron. Tankem byl pravděpodobně ruský T-80BV, což dokládá starší typ reaktivního pancéřování typu Kontakt-1. Jde o tank standardně využívaný ruskou armádou, ale nejedná se o nejnovější modernizaci – může se však ve většině směrů vyrovnat třeba modernizovaným tankům T-72 dodávaných Ukrajině z Polska nebo České republiky. Oproti těm je každopádně rychlejší, protože je poháněný plynovou turbínou; ztrácí však na dojezdu, tek je menší.

Druhým strojem je pak nejspíše obrněné opravárenské a vyprošťovací vozidlo BREM-1, což je stroj určený k odtažení nepojízdných tanků z bojové oblasti, a také na jejich operativní opravu. Postaveno je na podvozku tanku T-72, ale samozřejmě postrádá věž. Může tahat náklad o hmotnosti až 50 tun a disponuje výkonnými navijáky nebo jeřábem o nosnosti 19 tun. Vozidlo má navíc radlici a může být použito například k budování tankových pozic.

I malý granát odpálí munici tanku

Jedno z videí například ukazuje, jak se dron nejprve na tank zaměří, načež se jeho obsluha snaží trefit do poklopu. To se minimálně v jednom, možná ve dvou případech, povede. I tento malý granát evidentně stačí k tomu, aby se uvnitř tanku vznítila uskladněná munice, jejíž výbuch dostane celý stroj do plamenů. Uskladněná munice přímo ve věži je přitom kritickým konstrukčním „neštěstím“ už z dob Sovětského svazu. V jednom případě se dokonce zdá, že do blízkosti tanku dopadl i dělostřelecký granát.

Těžší práci pak mají drony s BREM-1. Ačkoliv má také viditelně otevřené poklopy, čtyři na něj viditelně svržené granáty dopadly nakonec vedle nich. Z vozidla sice odlétávaly kusy vybavení, ale není jasné, jak moc bylo poničeno. Otázkou je, zda by zásah do jeho vnitřku dokázal stroj zničit tak jako tank, protože uvnitř opravárenského vozidla se nenachází munice, a nejspíše tam tedy ani nemá co explodovat.

Útok dronů na T-80BV a BREM-1

Jak těžké je trefit se do poklopu tanku z dronu?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články