Video: důmyslný ukrajinský útok na ruský zákop někdy vyžaduje vykopání vlastního, z 6 ruských vojáků pak může přežít jediný

Kvůli minám nelze na Ukrajině příliš často používat k útokům na na opevněné pozice obrněná vozidla. Osvědčily se ale malé skupiny vojáků, které vědí, co dělat.

Ukrajinští vojáci, útok na zákop i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Ačkoliv se ukrajinští vojáci na záběrech snažili o útok na ruské pozice za pomoci těžké techniky, zastavila je hustá minová pole, dělostřelecké palba a protitankové zbraně. A tak se museli uchýlit k postupnému „nahlodávání“ ruských zákopů za pomoci malých skupin pěchoty; tuto taktiku používá často i ruská armáda. Znamená to v podstatě tvrdý boj muže proti muži o každý metr zákopů, postup je tak velmi obtížný, nebezpečný a nesmírně pomalý.

Přesun do zákopu pod krytím palby

Video pod tímto ukazuje útok malé jednotky ukrajinské prezidentské brigády na ruský zákop v oblasti Doněcku, a je velmi specifický svou taktikou. Ukrajinští vojáci nejdříve vykopali vlastní zákop až do blízkosti ruského, a pak spustili na ruskou pozici palbu z kulometů a granátometů, což přišpendlilo nepřítele k zemi, a útočníci tak mohli vstoupit do jeho zákopu. Taktika je to účinná a využívají ji dle všeho obě strany, v tomto případě přitom útok přežil jediný Rus.

Zaujetím pozice v ruském zákopu však boj teprve začíná, protože je třeba ho vyčistit. Video poskytuje ze začátku i pohled z dronu, díky němuž měli ukrajinští vojáci o nepříteli přesné informace, a mohli tedy střílet tam, kde se Rusové ukrývali, a opakovaně pro nim použili i granáty. Zákopový systém obsahoval také bunkry; vchod a střílny byly neustále pod palbou, a nakonec ji vojáci namířili i dovnitř, což nemohl nejspíše nikdo přežít.

Ukrajinci použili známý německý kulomet

Zajímavá byla mimochodem výzbroj Ukrajinců, protože i když tvoří její podstatnou část útočné pušky AK-74, měl jeden z útočníků zcela jasně k dispozici i německý kulomet MG 3, který konstrukčně navazuje na slavný kulomet MG 42 z dob druhé světové války. Je těžký 11,5 kg a používá munici 7,62 x 51 mm, kadence přitom dosahuje až 1 200 ran za minutu. Na Ukrajinu byly nejspíše dodány jako součást západní pomoci, jinak využívá kulomety zhruba 40 armád.

Ukrajinské jednotce se podařilo během útoku zabít 5 ruských vojáků a jednoho zajala. Vedle toho získala celou řadu zbraní, na konci je vidět, jak shromažďuje nejen útočné pušky AK-74 a zásobníky do nich, ale také menší hromádku protitankových zbraní. Zajímavým okamžikem je pak část, kdy záběry ukazují obrovský nepořádek uvnitř i kolem ruského zákopu, a pravděpodobně povzdech ukrajinského vojáka, že nechápe, jak takto někdo může žít.

Útok na ruský zákop

Jak hodnotíte taktiku útoku na zákop?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články