Prezident podpořil modernizaci armády, pokud se zapojí český průmysl

Miloše Zemana nelze pokládat za velkého fanouška naší účasti v NATO nebo armády jako takové. Připomeňme, že když v polovině devadesátých let tehdejší prezident Václav Havel osobně lobboval u amerického prezidenta Clintona i v kongresu za přijetí zemí Visegrádské čtyřky do Severoatlantické aliance, rodící se sociální demokracie se Zemanem v čele si přála celospolečenské referendum o tom, zda se má Česká republika o vstup do NATO skutečně ucházet.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Naše armáda projde modernizací

Zeman tehdy sázel na to, že nálada ve společnosti našemu členství v alianci příliš nepřeje, a chtěl si tak získat politické body. Od té doby však uplynulo hodně vody a s odstupem času se ukazuje, že vstup bývalých komunistických satelitů do NATO byl rozumným krokem pro všechny zúčastněné.

Povinnosti členů NATO

Členství v alianci však neznamená bianco šek na to, že v případě ohrožení členského státu agresora smetou Američané coby největší světová vojenská velmoc, a tak se jednotliví spojenci nemusí zabývat investicemi do svých armád. Právě naopak, NATO vyžaduje udržování profesionálních armád s odpovídající výstrojí a výzbrojí.

iZdroj obrázku: Pixabay
Zapojení našeho průmyslu by bylo vítané

Prezident Zeman si tohle uvědomuje, stejně jako ministr obrany Lubomír Metnar. Prezident proto v nedávném projevu podpořil modernizaci armády, aby splňovala podmínky Severoatlantické aliance. Podmínil je však tím, že se na přezbrojení musí podílet také český zbrojařský průmysl. Zisky ze zakázek za miliardy korun by podle prezidenta neměly končit jen v cizině.

České zbrojařské firmy

Připomeňme, že Česká republika není na poli zbrojařského průmyslu neznámým pojmem, spíše naopak. České zbrojovky exportují do zahraničí a mnohdy nestíhají pokrývat tamní poptávku. Tradičně se daří hlavně výrobcům střelných zbraní. Mezi české zbrojařské firmy, které úspěšně vyvážejí do zahraničí, patří:

  • Aero Vodochody
  • Zetor Engineering
  • STV Group
  • Explosia
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články